Kultura

POPRVÉ V ČESKU: V Praze vystavují skutečné mumie! VIDEO

Na výstavišti v pražských Holešovicích začala výstava, kterou Česko ještě nevidělo. Vystavují zde opravdové mumie!

Výstava Mumie světa má svoji evropskou premiéru právě v Praze a přiváží do české metropole mumie z celého světa. "Máme tady exponáty staré 2500 let, ale i téměř současné, protože mumie vznikaly i v 90. letech na jedné americké univerzitě," popisuje Květa Havelková z pořádající společnosti JVS group.

Řeč je o projektu Mumab, tedy o mumii, kterou vědci vytvořili v roce 1994 podle starověkých egyptských záznamů. Tělo patřilo muži, který jej poskytl na lékařské účely. Tato mumie může být vystavována ještě dva roky, pak bude důstojně pohřbena. Kromě řady zahraničních mumií na výstavě najdeme ale i ty české.

Českou zástupkyní je například mumie mladé ženy ze sbírek Národního muzea. Ta zemřela v Egyptě ve 4. století před naším letopočtem. "Veškeré mumie ve sbírkách Národního muzea byly v nedávné minulosti podrobeny odbornému vyšetření a aktuálně je připravována série monografií věnovaná právě mumiím a mumifikovanému materiálu ve veřejných sbírkách České republiky," říká egyptolog Pavel Onderka.

Kromě lidských mumií jsou na výstavě k vidění i mumifikovaná zvířata. Nejčastěji se jedná o kočky nebo ptáky. Nechybí však ani mumifikovaný pes či krokodýl. Exponáty jsou originály a jsou zapůjčeny ze světových muzeí, od soukromých sběratelů a z univerzit. "Jsme velice hrdí na to, že s námi spolupracuje i Národní muzeum a Hrdličkovo muzeum," vyzdvihuje spolupráci Květa Havelková.

Související obsah

Dostat všechny křehké mumie do pavilonu na pražském výstavišti nebyl jednoduchý úkol. Při jejich přepravě se muselo dbát nadměrné opatrnosti a nic se nesmí podcenit ani na výstavě samotné: "Musí tu být speciální stálá teplota a také vlhkost vzduchu. Vzduch nesmí být příliš vlhký, protože by se nám mumie mohly začít rozpadat," vysvětluje Květa Havelková.

Unikátní výstava bude na holešovickém výstavišti přístupná až do 30. června tohoto roku. Navštívit ji můžete každý den od devíti hodin od rána do osmi hodin do večera. A pozor, výše vstupného se liší ve všední dny a o víkendu!

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kultura

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz