Zimní speciál

Zraněných na svazích přibývá, takhle postupujte po srážce

Zraněných na svazích přibývá, takhle postupujte po srážce
Ilustrační fotografie Zdroj: Horská služba

Začaly jarní prázdniny a tisíce lidí vyrazily na hory do Česka i do zahraničí. Se zimními sporty se pojí určité riziko zranění a to se nemusí vyhnout ani zkušeným lyžařům, které může například srazit nezkušený jezdec. Ať už je na vině kdokoliv, jakmile dojde ke kolizi a úrazu, je dobré vždy situaci aktivně řešit.

Kolize na svahu je vždycky nepříjemná, o to nepříjemnější je pak v zahraničí, kde se ceny za lékařské ošetření, zdravotnickou péči nebo poškozené lyžařské vybavení pohybují ve výrazně vyšších částkách.

Ať už došlo ke kolizi kdekoliv, jestliže se někdo zranil nebo došlo k poškození majetku, vždy je dobré situaci řešit, aby pak člověka nepřekvapila výpověď druhé strany, se kterou se následně pracuje velmi těžko.

Ať už je chyba na jakékoliv straně, jakmile dojde ke zranění, vždy je nutné poskytnout první pomoc, pokud dojde ke zranění vážnější povahy, volejte bez prodlení horskou službu. V případě, že vás někdo srazí a z místa nehody ujede, neváhejte volat i policii a zvažte podání trestního oznámení na neznámého pachatele, uvádí portál pojisteni.cz.

Když vás někdo srazí, je potřeba pořídit fotodokumentaci místa nehody a následků, tedy poškozené vybavení a zranění. Osobu, která vás srazila, požádejte o kontakt, o kontakt poproste také svědky nehody, nebojte se s nimi domluvit zaslání dodatečného písemného popisu nehody.

V případě, že máte sjednané pojištění, kontaktuje co nejdříve asistenční službu, operátor vám v mnohém poradí.

Od policie či horské služby si vyžádejte protokol o nehodě. Pokud mu zcela nerozumíte, vepište přímo na papír, že podepisujete dokument s výhradami, upozorňuje pojištění.cz.

Pokud dojde k nešťastné události, kterou jste způsobili vy, nejprve zajistěte první pomoc. Následně je postup velmi podobný, jako když srazí někdo vás. Pořiďte fotodokumentaci, požádejte sraženého a svědky o kontakt.

Související obsah

Fotodokumentace a svědci jsou v tomto případě velmi důležití, abyste nebyli obviněni z něčeho, co se ve skutečnosti nestalo.

V případě, že nemáte sjednané pojištění odpovědnosti, budete muset veškeré náklady hradit ze svého, v případě, že pojištění sjednané máte, opět neváhejte kontaktovat asistenční službu. Musíte ale počítat s tím, že existují situace, kdy vám pojišťovny plnění krátí, například po požití alkoholu nebo při nedodržování 10 pravidel Mezinárodní lyžařské asociace.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz