Zranění

Sražení lyžaře na svahu může vyjít na miliony! Nepodceňujte pojištění

Jedete lyžovat a nemáte pojištění odpovědnosti? Pak podle odborníků velmi riskujete. Vážných úrazů totiž přibývá. A to zvláště v tomto období, kdy začaly jarní prázdniny a sjezdovky jsou přeplněné. Nebezpečí srážky s jiným lyžařem je velmi vysoké. Kvůli chvilce nepozornosti se tak člověk může zadlužit na celý zbytek života.

Třináct procent rekreačních sportovců podle průzkumu asociace pojišťoven už způsobilo škodu někomu jinému. Právě lyžování patří z tohoto pohledu k těm nejrizikovějším sportům.

"V poslední době se setkáváme se stále více případy, kdy poškození lyžaři ze zahraničí nárokují po našem lyžařovi škodu," vysvětlil mluvčí pojištovny Kooperativa Milan Káňa.

"Počet škod z pojištění odpovědnosti, které vyplácíme, je v zimě několikanásobně vyšší než při letních dovolených," uvedl tiskový mluvčí Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

A částky za způsobené zranění se šplhají hodně vysoko, někdy mohou vystoupat i do statisíců až milionů korun. Samotné léčení zraněného přitom ani netvoří většinu nákladů.

"Léčebné výlohy tvoří třeba 50 procent toho plnění a zbytek je pak už třeba ušlý zisk, právníci, ztížení společenského uplatnění," doplnil Káňa. Český lyžař srazil v Alpách starší Rakušanku. Její právníci pak po pojišťovně požadovali v přepočtu skoro dva miliony korun.

Skoro milion spolykaly náklady na operace, rehabilitace a převozy do zdravotnických zařízení, přes 800 tisíc bolestné, zhoršení společenského uplatnění a ušlý zisk a zbytek právníci a znalecké posudky.

V případě srážky s jiným lyžařem je třeba zajistit si potřebné dokumenty. "Pokud má pocit, že vy jste mu ublížili, tak vždy se obrátit na horskou službu na policii," doporučil mluvčí Allianz pojišťovny Václav Balek.

Související obsah

Ideální je vzít si jejich zprávu o nehodě, vyfotit místo srážky, zajistit kontakty na svědky a především nepodepisovat nic, čemu nerozumíte, případně k dokumentu dopsat "nerozumím textu".

Mít pojištění odpovědnosti se vyplatí ale i na českých horách. "Naše klientka srazila polskou turistku tady na českých horách a to plnění bylo kolem statisíce českých korun, takže ne tak velké, ale určitě kdyby nebyla pojištěná, tak to velmi finančně pocítí," popsal Káňa.
 

Martina Kuzdasová/klma, tn.cz / TV Nova

K tématu Zranění

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz