Zneužívání dětí

Skandál papeže Františka! Měl vědět o zneužívání dětí kněžími

Papež František čelí největšímu skandálu od nástupu do funkce před pěti lety. Novináři zveřejnili dopis, který má dokazovat, že byl informován o případu sexuálního zneužívání dětí, kterého se měl dopouštět kněz v Chile. František tvrdil, že o případu nevěděl a hájil biskupa, který měl zločin tajit.

Papežova návštěva v jižní Americe, tedy na jeho domovském kontinentu, má hodně hořkou dohru. Na zpáteční cestě se ho novináři ptali na případ biskupa Juana Barrose.

Ten měl být podle obvinění přítomen sexuálnímu zneužívání dětí jiným knězem a zločin měl zametat pod koberec. Papež kněze hájil s tím, že oběti ho nikdy nejmenovaly.

"Oběti nevystoupily s žádným důkazem. Jsou to jen nějaké řeči, nic konkrétního. Žádné oběti se neozvaly," řekl papež František.

Jenže lidé, kteří biskupa obviňují, teď přišli s tím, že o roli Barrose v případu informovali přímo papeže. Sepsali už před dvěma lety dopis s obviněním a předali ho osobně jednomu z kardinálů ve Vatikánu.

Související obsah

"Kardinál O'Malley souhlasil, že ten dopis předá papeži. Souhlasil i s fotkou, abychom mohli ukázat Juanu Carlosovi, že jsme dopis doručili," prozradila členka komise na ochranu mladistvých Catherine Bonnetová.

Právě Juan Carlos Cruz tvrdí, že biskup Barros byl u toho, když ho jiný kněz zneužíval. "Když jsem slyšel, jak říká, že mu o tom nikdo neřekl, tak mi to přišlo dost neuvěřitelné. Rozesmutnilo mě to a naštvalo. Vidět papeže lhát byl docela šok," zlobí se Cruz.

Stovky lidí v posledních letech zveřejnily obvinění ze sexuálního násilí kněžích. Papež František dlouhodobě říká, že církev se s případy zneužívání musí vyrovnávat lépe. Především že je nesmí tutlat a bránit viníky před spravedlností.

vbo, Matěj Sviták, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz