SpaceX

Do vesmíru vylétla nejsilnější raketa. Vezla elektrický sporťák

Světová kosmonautika má za sebou velkou událost. V úterý večer vypustila společnost SpaceX poprvé novou raketu Falcon Heavy. Ta se s výrazným náskokem stala nejsilnější raketou, kterou lidstvo používá. Přímý přenos startu jste mohli sledovat na webu TN.cz. Kvůli počasí byl start několikrát odložen až na 21:45 SEČ.

Raketa Falcon Heavy nakonec odstartovala ve 21:45 našeho času, jen 15 minut před uzavřením odletového okna. Raketa během několika minut od startu urazila téměř 200 kilometrů.

Během letu se od rakety oddělily tři první stupně. Dva pomocné, které byly už jednou použity, bezpečně přistály v areálu Mysu Canaveral. Nový centrální stupeň, který se oddělil později, měl přistát na plošině v Atlantickém oceánu asi 500 kilometrů daleko od Floridy.Místo přstání však minul a zřítil se téměř pětisetkilometrovou rychlostí do oeánu.
 

Novou raketu vyrobila americká společnost SpaceX. Už slavila úspěch s raketou Falcon 9, od níž je nový Falcon Heavy odvozený. Základem je právě raketa Falcon 9. Po jejím boku jsou pak připevněny dvě pomocné rakety odvozené od Falconu 9. Kolos odstartoval z rampy, kterou dříve používaly raketoplány nebo program letů na měsíc Apollo.

Na nízkou orbitu může Falcon Heavy vynést náklad o hmotnosti téměř 64 tun, což odpovídá váze plně naloženého a natankovaného Boeingu 737, kterým Češi létají nejčastěji na dovolenou. Pro srovnání americké raketoplány mohly na orbitu vynést náklad o maximální hmotnosti 24 tun.


Související obsah

Jen jeden nosič zvládl vynést do vesmíru větší náklad, americká raketa Saturn V použitá při misích na měsíc vynesla na nízkou orbitu 140 tun. V nákladovém prostoru Falconu Heavy je náklad vážící jen zlomek toho, co raketa dokáže do vesmíru vynést.

Na první let nese elektromobil Tesla. Za volantem v novém skafandru společnosti SpaceX, která chystá také lety s posádkou, seděla figurína s přezdívkou "Starman". Hvězdný muž je odkazem na píseň Davida Bowieho.

Animace startu rakety:

Jeho hit Space Oddity si ředitel společnosti SpaceX Elon Musk vybral jako skladbu pro start rakety Falcon Heavy. Auto bude po vypuštění létat ve vesmíru kolem slunce. Podle Muska, který na svém instagramu zveřejnil fotografii nákladu, si jej kdokoliv může vzít, pokud najde způsob, jak se k němu dostat.

Musk, vizionář, který vydělal miliardy

Miliardář Elon Musk je kromě SpaceX i majitelem společnosti Tesla, která se zabývá výrobou elektromobilů. Šestačtyřicetiletý podnikatel vydělal miliardy díky vývoji platební brány PayPal, kterou následně prodal aukčnímu portálu eBay.

Peníze investoval do společností přinášejících inovace, kupříkladu právě do Tesly, vysokorychlostního transportního systému Hyperloop a společnosti SpaceX.

Elon Musk zveřejnil fotku nákladu:

Starman in Red Roadster

Pspvek sdlen Elon Musk (@elonmusk),

Kromě Falconu Heavy chystá SpaceX na letošek i první let do vesmíru s lidskou posádkou. Tu vynese upravená vesmírná loď Dragon. Její první verze úspěšně zásobuje Mezinárodní vesmírnou stanici. Na orbitu ji vynáší vlastní raketa Falcon 9. Její první stupeň se po splnění mise dokáže vrátit a mohou být použit při příští misi, stejně jako samotná loď Dragon.

"Recyklovatelná" raketa

Na zemi se měly vrátit i tři rakety, které tvoří první stupeň rakety Falcon Heavy. Při startu všech 27 motorů Merlin pracovalo naplno, raketě poskytky výkon srovnatelný s osmnácti boeingy 747 s motory běžícími na plný výkon. Pak počítač stáhnul tah motorů u prostřední rakety.

Související obsah

Když se oddělily pomocné rakety, zvýšil opět výkon na maximum. Po oddělení zamířily pomocné rakety i prostřední raketa tvořící první stupeň Falconu Heavy zpátky na zemi. Inženýři tak poprvé museli řídit návrat tří prvních stupňů zároveň.

Po oddělení prvního stupně se zažehl motor Merlin v 2. stupni rakety. Ten má palivo na 397 vteřin, tedy přes 6 minut. Řídící středisko jej může několikrát vypnout a znovu spustit, pokud potřebuje třeba umístit satelity na různou dráhu.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz