Izrael

Boje na Blízkém východě! Izrael sestřelil íránský dron a zaútočil v Sýrii

K masivní eskalaci došlo v sobotu brzy ráno na izraelsko-syrské hranici. Izrael sestřelil bezpilotní letoun, který ze Sýrie narušil jeho vzdušný prostor. Dron patřil Íránu, který podporuje syrského prezidenta Bašára Asada. Izrael následně v Sýrii zaútočil na kontrolní stanoviště, odkud byl dron řízen. Při útoku ale přišel o jednu stíhačku F-16, která se zřítila v severním Izraeli.

V sobotu v brzkých ranních hodinách narušil íránský dron startující ze Sýrie izraelský vzdušný prostor. Letectvo židovského státu bezpilotní letoun nad Izraelem sestřelilo.

"Identifikovali jsme íránský dron, který odstartoval ze syrského území. Obranné systémy izraelského letectva dron zaměřily a ten byl následně sestřelen helikoptérou letectva. Íránský dron spadl na naše území a je v našem držení," uvedl pro web Haaretz.com mluvčí izraelských ozbrojených sil Ronen Manelis.

Izraelské letectvo v rámci odvety vyslalo stíhačky F-16 nad syrské území, kde letadla zničila kontrolní stanoviště, odkud byl dron řízen. Haaretz uvedl, že celkem bylo zasaženo 12 syrských a íránských cílů.

Podle mluvčího letectva Jonathana Conricuse se izraelská letadla potýkala s masivní střelbou syrské protivzdušné obrany. "Jedna stíhačka F-16 se zřítila v Izraeli, piloti jsou v pořádku," uvedl na twitteru mluvčí letectva Conricus.

Neupřesnil, zda se stíhačka vracející se z mise zřítila vinou technické závady, nebo jestli letadlo zasáhla syrská protivzdušná obrana. Oba piloti byli převezeni do nemocnice, ale nejsou v ohrožení života. Jeden z pilotů je ale vážně zraněný.

Syrská státní média uvedla, že protivzdušná obrana zasáhla více izraelských letadel.

Kvůli raketám syrské protivzdušné obrany se na severu Izraele rozezněly sirény varující obyvatelstvo před raketovým útokem. nejprve okolo města Bejt Še´an, následně na Golanských výšinách. Část obyvatel se musela evakuovat do protileteckých krytů. Armáda jim ale již povolila návrat domů.

Írán patří k největším podporovatelům režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Na území Sýrie působí jednotky Íránských revolučních gard i íránské armády, které během téměř pětileté syrské občanské války přišly už o téměř 2 tisíce vojáků, převážně důstojníků, kteří byli nasazení jako poradci u syrských jednotek.

Íránskou intervenci v Sýrii nese velmi nelibě Izrael, pro nějž je Írán úhlavním nepřítelem. Kromě Asada totiž Írán podporuje také libanonské hnutí Hizballáh, které si klade za cíl zničení Izraele.

vbo, TN.cz

K tématu Izrael

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz