Kouření

Co udělá s tělem cigareta? Některé věci vás nejspíš překvapí!

Co udělá s tělem cigareta? Některé věci vás nejspíš překvapí!
Zdroj: Thinkstockphotos

To, že kouření způsobuje rakovinu plic, nikoho nepřekvapí. Cigarety ovšem mají na tělo i okamžité účinky, nepoškozují zdraví jen dlouhodobě. A některé následky jsou hodně překvapivé.

Jediná cigareta totiž může vést i k takovým symptomům, jako je ucpaný nos nebo pocity úzkosti. A to je jen špička ledovce - kouření má totiž okamžitý neblahý vliv na celou řadu tělesných pochodů.

Kromě již dvou výše zmíněných efektů má jediná cigareta i další dopady na to, jak se cítíme a jak fungujeme. Někdy dokonce stačí jediné potáhnutí, varuje britský Daily Mail.

Video: Vliv kouření na plod během těhotenství

 

1. Vliv na dýchací ústrojí

Cigarety nezpůsobují zdaleka jen rakovinu plic. Popotahování tabákového kouře má i okamžité negativní účinky. Zjednodušeně se dá říct, že vtahování kouře do plic vlastně simuluje astma a nemoc si tak mohou "otestovat" i ti, kteří jí netrpí. Průvodními jevy jsou zkrácený dech, sípání a pískání.

Související obsah


Cigaretový kouř navíc paralyzuje činnost "štětečků", které čistí naše plíce. Ty začínají pracovat až v noci a to je také důvod, proč se náruživí kuřáci ráno často probouzejí s neodbytným vlhkým kašlem. To se plíce pokoušejí zbavit toxických látek, které se uvnitř nahromadily, když čistící systém nefungoval kvůli tabákovému kouři.

 

2. Vliv na oběhovou soustavu

Vdechnutí cigaretového kouře má také okamžitý vliv na činnost našeho oběhového systému. Nikotin totiž funguje jako stimulant, takže se nám okamžitě rozbuší srdce. A srdce, které buší víc, se dřív opotřebuje, což zvyšuje riziko zástavy a jiných problémů.


Kouření také ovlivňuje to, jak naše tělo pracuje s cholesterolem - u kuřáků se víc hromadí ten špatný cholesterol, navíc mají nižší množství dobrého cholesterolu než nekuřáci.

 

3. Vliv na žaludek

I malé množství nikotinu dokáže pořádně rozbouřit žaludek. A to skoro okamžitě. To pocítí nejvíce ti, které trápí pálení žáhy. Nikotin totiž ztenčuje ochrannou vrstvu, která chrání stěny žaludku a naopak zvyšuje množství kyseliny, kterou orgán produkuje.


A také zhoršuje vstřebávání živin, například vitamínu C nebo kyseliny listové. A nedostatek těchto důležitých látek může obratem vést k únavě či depresi.

 

4. Ucpané dutiny

Chloupky v nose fungují v podstatě stejně jako již zmíněné štětečky v plicích. A cigaretový kouř na ně působí úplně stejně - to znamená, že jakmile přijdou s kouřem do styku, přestanou fungovat.

Související obsah


A vy tak najednou máte pocit ucpaného nosu. Hlen se navíc v dutinách může hromadit, což zvyšuje riziko infekčního nebo zánětlivého onemocnění.

A popotahování, kterým se kuřáci snaží svůj nos profouknout, může způsobit bolest hlavy a otupit čich úplně. Tabákový kouř rovněž negativně ovlivňuje samočistící funkci uší, kde se pak hromadí tekutina, což pro změnu může vést k bolestivé infekci.

 

5. Vliv na mozek

Řada kuřáků přísahá, že kuřpauza je uklidňuje a báječně si při ní odpočinou. Z vědeckého hlediska ovšem cigareta funguje na mozek přesně opačně.


Po kratičkém zklidnění a nájezdu totiž přichází rychlý sešup a abstinenční příznaky doprovázené úzkostí. Cigaretový kouř navíc ovlivňuje vstřebávání dopaminu, což je látka, díky které se cítíme dobře, třeba po jídle.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz