Letáky i reklamy klamou! Inspekce odhalila 50 porušení zákona

Letáky i reklamy klamou! Inspekce odhalila 50 porušení zákona
Zdroj: Thinkstockphotos

Inspektoři v minulém roce kontrolovali asi stovku reklamních sdělení. Prověřovali pravdivost letáků, informací na internetu i inzerce v tisku. Porušení zákona zjistili v téměř polovině případů. Nejčastěji řešili doplňky stravy.

"V rámci akce inspektoři prověřili kolem 100 reklamních sdělení, přičemž uskutečnili 103 kontrolních vstupů u 55 kontrolovaných osob," informoval o statistikách za rok 2017 mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva.

Porušení právních předpisů zjistili kontroloři ve 47 případech, nejčastěji u reklam na doplňky stravy. "Inspektoři zde zjistili uvádění nepovolených výživových, zdravotních, nebo dokonce i léčebných tvrzení a zavádějících informací," doplnil Kopřiva.

Potravinám, kam ze zákona spadají i doplňky stravy, nemohou být přisuzovány žádné léčivé účinky. V reklamě lze použít jen schválená zdravotní tvrzení. Podobná porušení zaznemanali přitom i v předminulém roce, situace se tedy meziročně nezlepšila.

Související obsah

Nejvíce nevyhovující reklamy zaznamenali kontroloři v e-shopech a na webových stránkách. "SZPI nařídila kontrolovaným osobám, aby nevyhovující reklamní sdělení neprodleně odstranili, a zahájí s nimi správní řízení o uložení pokuty," uzavřel mluvčí.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu SZPI

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz