Zoo Brno

Brněnská zoo slaví narození zebří samičky! Dostala krásné jméno

Brněnská zoo slaví narození zebří samičky! Dostala krásné jméno
Zdroj: facebook

Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Samička se narodila 13. ledna, dostala jméno Mia.

Malá zebra se narodila v předem připravené stáji - porod její matky chovatelé očekávali, protože byla ve viditelně pokročilém stádiu březosti. "Míša začala o mládě hned vzorně pečovat. První dny jsme nechali obě zebry raději ve vnitřní ubikaci, teď už ale mládě poznává venkovní výběh," řekla kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

 

Péče o malou Miu lákala i další samičku. "Zpočátku projevila velký zájem i Boženka, ale Míša si u ní rychle zjednala respekt a ukázala, kdo se bude o mládě starat," dodala.

Mladá zebří samička je druhým potomkem samce Florise, který do Zoo Brno přicestoval v květnu roku 2014. Samice Míša je už zkušená matka, která zvládla odchovat tři mláďata.

Související obsah

Zebry Grévyho jsou největší a nejseverněji žijící ze všech zeber. Jejich domovem jsou křovinaté oblasti, polopouště a savany v Etiopii a Keni. Mají dlouhou hlavu i krk a štíhlé nohy. Typické černé a bílé pruhy jsou jemné, husté a na končetinách vertikální, na těle pak horizontální. Přechod mezi nimi je charakteristický tvarem písmena v.

Dalšími poznávacími znaky zeber Grévyho jsou například výrazné ušní boltce nebo světle hnědý čenich s bílým lemem. Ve volné přírodě žije asi 2 680 zeber Grévyho a jsou na Červeném seznamu vedeny jako ohrožený druh. Jejich chov je řízen jako Evropský záchovný program (EEP).

"V Zoo Brno chováme i zebry Chapmanovy. Ty jsou jednak menší, ale především mají na rozdíl od ostatních zeber mezi širokými černými pruhy vyznačeny ještě tmavohnědé mezi pásy," řekl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz