Kultura

Jukeboxy i opravdový Batmobil! Tohle muzeum vám vyrazí dech!

Nedaleko jihomoravského Znojma se nachází unikátní muzeum s názvem Terra Technica. Něco takového nikde jinde na světě neuvidíte! Na ploše 8,5 tisíce metrů čtverečních najdete jukeboxy a herní automaty z celé historie tohoto odvětví!

Návštěvníci zde mohou obdivovat více než 2500 exponátů: "Je tady 700 jukeboxů, 250 flipperů, více než 500 videoher a dalších exponátů a kuriozit ze světa hudby a filmu," popisuje marketingová ředitelka Excalibur City Blanka Kašparová Zahradníková.

Obrovským unikátem pak jsou v expozici i některé automobily, jejichž historie vám doslova vyrazí dech. Patří mezi ně i slavný Batmobil, který si skutečně zahrál ve filmu tohoto známého superhrdiny: "Je to opravdu pravý Batmobil z filmu z roku 1989, kterým se proháněl Michael Keaton," vysvětluje Blanka Kašparová Zahradníková.

Tím to ale rozhodně nekončí, automobilových klenotů se v muzeu najde mnohem více. Jedná se například o monumentální Cadillac, ve kterém jezdila Marylin Monroe i Elvis Presley. Neméně cenný je i poslední vůz slavného komika Stana Laurela.

Zpět ale k jukeboxům a herním automatům, ostatně těm je výstava věnovaná především. Exponáty, které jsou všechny plně funkční, jsou v prostorách muzea řazeny chronologicky od těch nejstarších po ty nejmodernější. Při jeho procházení tak doslova cestujete časem. Ty nejstarší vystavené kousky se datují až do roku 1880. "Jukeboxy zažívaly zlatá léta v takzvaných Golden Ages ve 30. letech a potom v poválečném období v 50. letech, takzvaných Silver Ages," přibližuje historii marketingová ředitelka zábavního centra Excalibur City, pod které muzeum patří.

Související obsah

Dalším poměrně neobvyklým atributem výstavy je, že návštěvníci se nemusejí na exponáty pouze dívat, ale některé mohou i sami vyzkoušet. Stačí vhodit žeton (tzv. token) a pustit si svoji oblíbenou píseň nebo si zahrát na jednom ze stovek flipperů.

Majitel muzea, rakouský podnikatel Ronald Seunig, sbíral vystavené exponáty dlouhé roky. Otevřením muzea si pak splnil svůj sen: "On tu svoji vášeň objevil tak, že si jednou koupil jukebox a ten nefungoval. Tak ho opravil a zjistil, že ho to velmi baví a naplňuje. Dvacet let sbíral všechny tyhle exponáty, až to vyústilo v to, že se chtěl o svou vášeň podělit s ostatními," popisuje vznik tohoto ve světě unikátního muzea Kašparová Zahradníková. Muzeum se nachází v jihomoravských Hatích a navštívit jej můžete každý den od 10 do 19 hodin.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz