Domácí

Revoluce v politice! Vláda chce udělat z lobbismu povolání

V české politice se chystá velká revoluce. Vláda Andreje Babiše bude už zítra jednat o tom, jestli se lobbismus stane oficiálním povoláním. Pokud ano, bude takový profesionální lobbista registrovaný a například každé tři měsíce by měl zveřejňovat zprávy o svých schůzkách s politiky.

Češi vnímají lobbismus a lobbisty poměrně negativně. Lidé tohle povolání považují z části za nelegální a z části za nemorální. V západní Evropě nebo ve Spojených státech je přitom jasně popsáno a také přísně kontrolováno. Nastavit základní pravidla lobbismu v Česku chce teď vláda v demisi hnutí ANO.

"Nelze se tvářit, že lze lobbing zcela vymýtit. Zkrátka existují všude osoby, které se snaží ovlivnit ten zákonodárný proces. Co je dobré udělat, než se tvářit, že ten lobbing není, je ho regulovat," uvedla tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

V Česku se většinou lidé dozvědí, kdo je lobbista, až když si pro něho přijde policie nebo skončí před soudem. Mezi nejznámější lobbisty patří Roman Janoušek, Marek Dalík nebo Ivo Rittig.

Věcný záměr zákona, který už zítra na vládě předloží ministr spravedlnosti, slibuje, že lobbování v politice se stane stejně viditelným jako lobování v tenise.

Související obsah

"Díky posílení transparentnosti v těchto oblastech by mělo dojít především k omezení nežádoucích jevů s lobbingem často spojených, jako je korupce, střet zájmů nebo klientelismus," uvádí materiál ministerstva spravedlnosti.

Podle návrhu by měl například vzniknout povinný registr pro všechny, kteří se budou chtít lobbingem oficiálně živit. Není ale jisté, který úřad by měl takový registr na starosti. Lobbované osoby, které bude chtít registrovaný lobbista oslovit, budou politici, vysoce postavení úřednici, ale také jejich asistenti a osoby jim blízké.

"Je to věc, která je důležitá, protože to propletení té politiky s byznysem je bohužel v České republice stále standard," myslí si předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Související obsah

Podle záměru ministerstva by také politici měli být vyzváni, aby se s neregistrovanými lobbisty nestýkali. Jenže o sankcích při porušení zákona se z materiálu moc nedozvíte.

František Bůžek/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz