Sopka

Silná erupce utrhla sopce vrchol! Popel chrlila do výšky 7 kilometrů

Silná erupce utrhla sopce vrchol! Popel chrlila do výšky 7 kilometrů
Zdroj: ČTK

Erupce sopky na Sumatře byla tak silná, že Sinabung přišla o svůj vrchol. Z hory mělo zmizet 1,6 milionu metrů krychlových hmoty. Okolí zahalil hustý kouř a nedaleké vesnice musely být evakuovány.

K erupci sopky Sinabung na indonéském ostrově Sumatka došlo v pondělí ráno. Sopka vychlila obrovské množství popela, před nímž utíkali i školáci z nedalekého zařízení. Hustý dým ochromil také dopravu v okolí, bylo vidět jen na několik metrů.

Na fotkách sopky po erupci je vidět velký propad vrcholu. Podle indonéského Centra pro vulkanologii a zmírňování geologických rizik vrchol zcela zmizel. Informuje o tom britský portál The Independent.

Vulkanolog Devy Kamil Syahbana odhaduje, že z hory zmizelo nejméně 1,6 milionu metrů krychlových hmoty. Erupce musela být tak silná, že vrchol zcela utrhla. Podle nejnovějších odhadů chlila sopka popel až do výšky sedmi kilometrů.

Související obsah

Na Sumatře platí až do odvolání nejvyšší stupeň nebezpečí pro leteckou dopravu. Některá letiště byla krátkodobě uzavřena, dispečeři reagovali na směr a sílu větru.

Sinabung se po 400letém spánku probudila k životu v roce 2010, kdy přišli o život dva lidé. O čtyři roky později zemřelo při erupci 16 obyvatel, dalších sedm lidí zahynulo při výbuchu v roce 2016. Za posledních osm let musely své domovy opustit desetitisíce místních.


Podívejte se na video z místa:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz