Zahraničí

Převratný objev! Gen v lidském těle zabrání pití alkoholu

Převratný objev! Gen v lidském těle zabrání pití alkoholu
Zdroj: Thinkstockphotos

Lidský druh se stále vyvíjí a dle posledních studií může dokonce vyvíjet gen, který by ho chránil před alkoholismem. Tento gen může způsobit, že je alkohol pro tělo netolerovatelný. Mohl by se tak snížit počet alkoholiků. Stejně jako procento lidí se závažnými onemocněními, které souvisí s nadměrnou konzumací alkoholu.

Výzkumníci se zabývali genetickými variantami, které se objevují u různých populací, například v nejzápadnější Evropě a východní Asii. Objevili genetické změny, z nichž jedna je úzce spojená s genem ADH, který rozkládá alkohol. Píše například Independent.

Gen ADH produkuje enzym nazývaný dehydrogenasa, který rozkládá alkohol na acetaldehyd, toxickou sloučeninu, která je převedena na enzym octan, který je neškodný.

Prakticky dochází k velmi rychlému štěpení alkoholu. Ten se štěpí tak rychle, že se toxický acetaldehyd nahromadí rychleji, než tělo může unést. Po vypití jen malého množství alkoholu se tedy člověku udělá velmi špatně a nebude schopen v pití pokračovat. To by mohlo pravděpodobně sloužit jako prevence proti alkoholismu.

Genetické rozdíly nebyly nalezeny pouze u jedné populace, ale byly pozorovány u pěti populací na různých kontinentech, takže změny pravděpodobně nebyly výhradně produktem genetického dědictví. Zatím není známo, proč a u kterých populací je tento gen více vyvinut.

Související obsah

Výzkum dále sleduje spojitost s nadměrnou konzumací alkoholu a rizikem demence. Lidé s náchylností k alkoholismu jsou třikrát více ohroženi touto nemoci, stojí v publikaci časopisu Lancet Public Health.

Výzkumy dokazují, že většina případů demence u pacientů mladších 65 let buď úzce souvisela, nebo byla přímo způsobena nadměrnou konzumací alkoholu.

kik, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz