Střelba

Telefonát mohl zabránit masakru: "Vystřílí školu," volala žena FBI!

Telefonát mohl zabránit masakru: "Vystřílí školu," volala žena FBI!
Zdroj: TV Nova

Žena blízká Nikolasu Cruzovi, který ve škole na Floridě zastřelil 17 lidí, varovala FBI, že se tak stane. Americké úřady teď zveřejnily přepis jejího hovoru s operátorem. Žena se obává, že Cruz "vybuchne", a chce "mít čisté svědomí, až to někde vystřílí".

Americká FBI už dříve přiznala chybu, že tip, který na pozdějšího střelce Nikolase Cruze dostala, dostatečně neprověřila. Teď úřady zveřejnily přepis telefonátu, který se odehrál na začátku ledna. Publikoval ho také portál The Wall Street Journal.

Žena se přestaví jako vzdálená příbuzná, na dispečink FBI ji prý přepojila operátorka. Veškeré detaily o ní i rodině útočníka byly z důvodů ochrany osobnosti vymazány, dispečer ji ale oslovoval "madam".

"Je mu osmnáct let, ale mentálně je na úrovni dvanácti nebo čtrnácti. V listopadu mu zemřela matka. Má různé účty na Instagramu, kde nejdříve tvrdil, že se chce zabít, tak jsem zavolala na policii v Parklandu, kde žije," popisuje žena.

Související obsah

Poté ale Cruz začal zveřejňovat fotky mrtvých zvířat, sebe v šátcích podobných těm, které nosí teroristé, a také příspěvek, ve kterém jasně napsal, že "chce zabíjet lidi". Po dvou dnech ho smazal.

"Bojím se, že se něco stane, nedokáže přemýšlet. Je tak popuzený, když se s ním někdo snaží mluvit. Už na matku, ještě než zemřela, vytáhnul zbraň," dodala Cruzova známá. FBI také sdělila, že mladík použil peníze, které získal z matčina pojištění, na nákup celého arzenálu.

Příbuzná vše nahlásila prý proto, že chce mít čisté svědmí. "Kdyby opravdu vybuchl a začal na různých místech střílet," řekla žena. "Do školy nechodí, nedodělal ani střední. Ze všech ho vyhodili, protože byl schopný vzít židli a po někom ji hodit, učiteli, spolužákovi, bylo mu to jedno. Myslím, že by mohl do té školy přijít a vystřílet to tam," sdělila přímo žena.

Související obsah

FBI už dříve informovala, že dostala tip od nejmenovaného vloggera, který upozorňoval na Cruzův účet na Youtube, kde měl také vyhrožovat střelbou ve škole. Autora příspěvku ale nevypátrala. Teď se ukázalo, že dostala ještě další tip. Celý přepis hovoru v angličtině najdete zde.

Nikolas Cruz vtrhnul do střední školy Marjory Stoneman Douglas 14. února odpoledne. Spustil požární alarm, aby většinu žáků vylákal z učeben. Poté začal do davu střílet. Zabil 17 lidí, dalších 13 postřelil. Soud ho poslal do vazby, k činu se prý přizná, pokud nedostane trest smrti.


Podívejte se na reportáž TV Nova o střelbě:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Střelba

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz