Domácí

V Ostravě se narodilo vůbec první mládě damana pralesního!

V Ostravě se narodilo vůbec první mládě damana pralesního!
Zdroj: Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě slaví obrovský úspěch. Jako v první zoo na světě se zde narodilo mládě poměrně neznámého zvířátka - damana pralesního.

Ostravská zoo je známá tím, že jako jediná na světě chová a odchovává damany stromové. A nyní přibyla další mimořádná událost - světlo světa spatřilo historicky první mládě damana pralesního v lidské péči. S chovem damanů pralesních začali v Ostravě na podzim roku 2016, kdy tamní zoo dovezla dva samce a dvě samice. Mladší pár byl umístěn v chovatelském zázemí, starší v Pavilonu evoluce.

"U staršího páru bylo na konci roku 2016 pozorováno páření, takže jsme netrpělivě očekávali prvního potomka. K velkému překvapení chovatelů ale porodila druhá samička z mladšího páru v zázemí," prozradila tisková mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Zdroj: Zoo Ostrava

Vzácné mládě přišlo na svět 18. února a zatím je plně v péči svých rodičů. "Chovatelé byli touto událostí trochu zaskočeni, protože se jedná o poměrně mladá zvířata, u kterých rozmnožení ještě nečekali. Vzhledem k tomu, že o životě těchto tajemných nočních savců toho mnoho nevíme a znalosti biologie tohoto druhu jsou stále v plenkách, nebude pravděpodobně ani v budoucnu o další překvapení nouze," vysvětluje Šárka Nováková.

Související obsah

Damani pralesní jsou mimo Afriku k vidění pouze v Ostravě. Jsou tmavě zbarvení až černí, mají lysý čenich a okolí očí a typický svazek dlouhých bílých chlupů na zádech, který v noci používají k vizuální komunikaci. Obývají lesy západní Afriky a většina jejich aktivit se odehrává v noci ve stromovém baldachýnu, kde obratně běhají a skáčou. Živí se převážně listy, k čemuž mají přizpůsobený unikátní zažívací trakt.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz