Ministerstvo školství

Tisíce dětí dostanou ve škole oběd zdarma! Týká se to i vašeho?

Tisíce dětí dostanou ve škole oběd zdarma! Týká se to i vašeho?
Zdroj: Thinkstockphotos

Tisíce žáků budou moct v příštím roce díky chodit zdarma na obědy. Ministerstvo školství na obědy pro sociálně znevýhodněné děti vyčlenilo 30 milionů korun.

Příjemci dotačního programu ministerstvo školství budou v roce 2018 opět neziskové organizace, které následně zaplatí obědy žákům základních škol, jejichž rodiče na to nemají peníze.

Ministerstvo dotace na obědy poskytuje žákům už několik let. Smyslem pokračování dotačního programu je, aby se školního stravování mohly účastnit všechny děti. Stále více totiž přibývá rodin, které se ocitají v tíživé životní situaci a školní obědy si nemůžou dovolit platit.

"Tímto dotačním programem chceme podpořit hlavně rodiny samoživitelů nebo rodiny, které se ocitly dlouhodobě v nepříznivé finanční situaci a velice těsně nesplňují podmínky pro pobírání dávek v hmotné nouzi," vysvětlil účel jeho vyhlášení náměstek pro řízení sekce vzdělávání Václav Pícl s tím, že školní stravování by mělo být součástí školní docházky.

Související obsah

I když jsou školní obědy dotovány, některé rodiny si kvůli špatné finanční situaci nemohou dovolit doplatit ani zbylou část. Děti pak musí teplý oběd vynechat, což se může negativně odrazit nejen na jejich vývoji, ale také na školních výsledcích. Často se totiž účastní hladové odpoledního vyučování, což ovlivňuje jejich soustředění, ale také socializaci v rámci školního kolektivu.

Do dotačního programu bylo v roce 2017 zapojeno 1 155 škol, podpořeno bylo 6 701 žáků. Průměrná cena za obědy byla pro jednoho žáka necelých 374 korun na měsíc. V roce 2016 bylo do programu zapojeno 949 škol a podpořeno bylo 5 089 žáků základních škol.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SEN KAŽDÉHO ŠKOLÁKA: Podívejte se, jak vypadá školní jídelna v Japonsku!

To myslí učitelé vážně? Děti v 5. třídě dostaly zvláštní úkol z matematiky: Nechápali ho ani rodiče!

Muž si změnil jméno a teď má všechno na světě zdarma! Uhádnete, jak se jmenuje?

mom, TN.cz

K tématu Ministerstvo školství

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz