Velká Británie

Britská královna přežila pokus o atentát! Vystřelil na ni chlapec (17)

Britská královna přežila pokus o atentát! Vystřelil na ni chlapec (17)
Zdroj: profimedia.cz

Britská královna Alžběta II. přežila pokus o atentát. Vyplývá to z nově odtajněných dokumentů novozélandských bezpečnostních složek, které incident celé roky tutlaly. Na královnu měl při oficiální návštěvě Nového Zélandu vystřelit z pušky teprve sedmnáctiletý chlapec.

Incident se stal před téměř 40 lety - v říjnu roku 1981. Protože ale novozélandské bezpečnostní složky pokus o atentát držely pečlivě pod pokličkou, že šlo britské královně o život, vyšlo najevo až nyní.

Z odtajněných dokumentů vyplývá, že se ji pokusil zabít tehdy sedmnáctiletý Christopher Lewis, který na ni vystřelil z pušky, když vystupovala z automobilu. V té době byla Alžběta II. zrovna na oficiální návštěvě města Dunedin na jihu země, informuje BBC.

Útok byl ale neúspěšný. Muž totiž neměl dostatečně výkonnou zbraň, navíc si nevybral vhodnou pozici k tomu, aby mohl zasáhnout svůj cíl.

Související obsah

Novozélanské úřady tvrdí, že o incidentu desítky let mlčely ze strachu. Bály se, že už královská rodina nebude chtít zemi navštěvovat. Zvuk podobný výstřelu policie tehdy vysvětlila tím, že ho způsobil pád dopravní značky.

Mladík byl krátce po neúspěšném atentátu zadržen, soud ho poslal na tři roky za mříže. Spolu s ním se dostali za mříže ještě další dva muži. V 90. letech pak Lewise stíhali kvůli brutální vraždě ženy a únosu dítěte. Mladík ale v předběžné vazbě spáchal sebevraždu.
 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz