Protest

Proti Ondráčkovi protestovaly tisíce lidí! Pak dav zamířil na Hrad

Tisíce lidí se na pražském Václavském náměstí zúčastnily shromáždění, na kterém organizátoři sbírali podpisy na petici za volbu nového předsedy komise pro Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Po skončení demonstrace část davu zamířila na Pražský hrad.

Kvůli pátečnímu zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, který se před listopadem 1989 jako policista podílel na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu, pozvedli symbolické obušky z papíru a cinkali klíči. Většina transparentů i hesel, které protestující provolávají, směřuje proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Obdobné akce se konaly i v dalších deseti městech.

Demonstraci svolali organizátoři na facebooku. Více než 14 tisíc lidí se protestu v Praze chce zúčastnit, další desetitisíce se o ni zajímají. V názvu události měli organizátoři celkem jasno - "NE Ondráčkovi do čela komise pro GIBS".

"Člověk, který jako příslušník bezpečnostních sborů SNB bil demonstranty při Palachově týdnu v roce 1989 (a ničeho nelituje), by neměl zastávat tak odpovědnou a symbolicky významnou funkci předsedy parlamentního orgánu, kontrolujícího práci bezpečnostních složek," vysvětlují organizátoři.

V dolní části Václavského náměstí připravili organizátoři od 17:00 na 40 petičních stánků. Protesty na facebooku svolali také do Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Písku, Jihlavy, Českých Budějovic, Liberce, Hradce Králové a Rožnova pod Radhoštěm. V hlavním městě akce symbolicky vyvrcholila v 19:00, kdy účastníci za hlasitého pískotu pozvedli nad hlavy obušky vytvořené z petičních archů a dalších papírů.

Pražská policie odmítla na dotaz ČTK počet účastníků akce komentovat, podle zpravodaje ČTK byla zaplněna zhruba polovina dolní části náměstí.Před 20:00 se demonstranti začali zvolna rozcházet.

Účastníci shromáždění přišli často s transparenty zaměřenými na Babiše, který v neděli Ondráčkovo zvolení kritizoval. Podobně jako opoziční politici upozorňovali účastníci manifestace na to, že právě Babišovo hnutí se na zvolení Ondráčka svými hlasy ve Sněmovně podílelo. Na transparentech se objevila hesla "Nechceme estébáky ve vládě", "Ne návratu estébáků a esenbáků k moci", "ANO, to myslíte vážně?" či ironické "Pusťte na nás Ondráčka".

Související obsah

Lidé provolávali hesla "Bureše do koše", "Babiše nechceme", "Svobodu nedáme", "Národa ostuda" či "Komouše nechceme". Po symbolickém vyvrcholení akce v 19:00 se ozývalo také "Máme toho dost", "Hanba vládě" či "Zakázat komouše". V davu se objevily české vlajky a několik vlajek Evropské unie.

Na twitteru sdíleli příspěvky z akce předseda TOP 09 Jiří Pospíšil či místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Fotografii přidal také bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Zcela zaplněná dolní půlka Václaváku. Hesla proti Ondráčkovi a Babišovi. Díky všem kdo přišli!" napsal Sobotka. Shromáždění se účastnil také například neúspěšný kandidát z druhého kola nedávné prezidentské volby Jiří Drahoš. V davu se objevily i vlajky Pirátské strany a lidovců.

Po skončení protestu na Václavském náměstí se část demonstrantů rozhodla, že zamíří na Pražský hrad. Shromáždili se na Hradčanském náměstí, vše ale proběhlo v poklidu. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to na twitteru označil za klasický nenávistný antizemanovský protest.

Bývalý policista Ondráček byl do čela komise zvolen na třetí pokus minulý pátek a volba vzbudila kontroverze, jak kvůli jeho minulosti, tak pro jeho současný postoj k ní. Ondráček prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje. V pátek ho zvolilo 79 poslanců, potřeboval 78 hlasů.

"Jeho zvolení je odstrašujícím pokračováním trendu, kdy jsou extremistické názory legitimizovány jako nová společenská norma. Doposud jsme se neangažovali, nejsme spojení s žádnou konkrétní stranou, ale páteční volba nám připadá natolik přes čáru, že jsme se rozhodli jako občané jasně a srozumitelně vyjádřit své znepokojení s vývojem politické situace v ČR v posledních týdnech a měsících," uvedl jeden z organizátorů petice Vojtěch Otevřel.

Související obsah

Ondráček a Palachův týden

V lednu 1989 Ondráček jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne. V listopadu 1989 byl připraven jako posila při zásahu na Národní třídě v Praze, který odstartoval pád komunistického režimu v tehdejším Československu.

Svého působení u komunistické policie Ondráček nelituje. "V profesním životě bych žádné věci neměnil. Já se domnívám že jsem nikdy neporušil zákony této země," uvedl už dříve Ondráček. Zdůraznil, že byl v roce 1990 prověřován, že se stal policejním vyšetřovatelem a že byl příslušníkem protikorupční policie s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu.

Ondráček kandidoval do čela komise pro kontrolu GIBS opakovaně. V prosinci ani v lednu ho ale Sněmovna nezvolila. Tehdy byl jediným uchazečem o předsednické křeslo v komisi.

Ondráček byl zvolen tento týden do čela komise:

lud/epa, TN.cz

K tématu Protest

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz