Domácí

Zpověď novinářky: Češka, která pracovala s Kuciakem, promluvila

Česká novinářka, která spolupracovala s Jánem Kuciakem na článku, kvůli kterému možná přišel o život, prolomila mlčení. Doposud do médií nepromluvila, neboť mohl být i její vlastní život v ohrožení. O kauze, kterou se s Kuciakem chystali odhalit, promluvila prostřednictvím dopisu během bratislavských protestů. Znění dopisu nyní uveřejnila na sociální síti.

"Jáno Kuciaka jsem znala pět let. A těch pět let bylo intenzivních, protože jsme spolu řešili spoustu komplikovaných, absurdních i nikam nevedoucích kauz," stojí v dopisu na úvod.

"Na poslední kauze jsme pracovali 18 měsíců, což je asi doba, kterou si málokterý novinář dokáže představit. Posledního půl roku jsme spolu mluvili i několikrát denně, protože jsme oba cítili, že už chybí jen málo a bude to hotové. Nedokončenou kauzu, která vyšla o půlnoci 27. února napříč všemi slovenskými médii, jsme chtěli do pár týdnů dokončit a vydat."

Zmínila také, že považovali za důležité, aby se článek opíral o holá fakta, bez přikrášlování nebo volání po senzaci. Celý text si můžete přečíst ZDE.

Svěřila se také, že v posledních dnech funguje v omezeném režimu, proto se neúčastnila ani zmiňovaných protestů. "Bylo to nejen kvůli mé vlastní bezpečnosti. Cítím se paralyzovaná, jako by na mě a moje myšlenky přišly čtyřicetistupňové mrazy."

Ani sama Holcová nechce o motivu vraždy svého kolegy spekulovat. "Tuto práci ráda přenechám policii. To, co vím, je ale fakt, že příběh ani myšlenku nezabiješ. I kdybys strašně moc chtěl."

Související obsah

Jána a jeho přítelkyni Martinu zastřelili v jejich rodinném domě. Od té doby se hojně spekuluje o tom, že je zabili právě kvůli Kuciakově investigativní práci. Pár plánoval v květnu svatbu. Místo svatby však jejich rodiny museli připravit dva pohřby.

Kromě Holcové o smrti novináře promluvil i jeho kolega Tom Nicholson. Řekl, že s Kuciakem spolupracoval na údajném rozkrádání eurofondů a informace na toto téma si pravidelně vyměňovali. I on se přiklání k verzi, že Kuciak zemřel, kvůli své práci. Psali jsme ZDE.

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz