Hračky

Unikátní výstava: Předchůdce Merkuru a dobové domky pro panenky

U příležitosti 100. výročí Československé republiky se v Grabově vile v Praze 8 koná unikátní výstava hraček z období 1. republiky, která obsahuje opravdové perly.

Výstava Hračky v časech 1. republiky obsahuje hračky nejen z období 1. republiky, ale i z doby před první světovou válkou, z 19. století, a z období protektorátu i z poválečného období.

Podle kurátora výstavy Miroslava Smahy patří mezi nejcennější exponáty sbírka gumových hraček od zlínských obuvnických závodů Baťa a to z 30. let. Jedná se o panenky, pískací hračky a také velkou kolekci vojáčků.


Mezi další unikáty patří první patentovaná kovová československá stavebnice, která se spojovala háčky a předcházela pozdějšímu Merkuru, který se spojuje šroubky a matičkami.

Expozice obsahuje mnoho mechanických hraček, autíček, parní stroje, kovové i dřevěné stavebnice, hračky pro dívky, spoustu pokojíčků pro panenky, kuchyňky, obchůdky, nádobíčko, kolekce šicích strojků, loutkové kočárky, ale také hračky na písek, plechové kyblíčky, formy a bábovičky.

Součástí výstavy je i dětská dílnička se stavebnicí Merkur, která má svou oblibu jak u dětí, tak i u rodičů a pro nejmenší návštěvníky jsou k dispozici fotokopie originálů dobových omalovánek z roku 1947.

 

Související obsah

 "Výstavu jsme umístili úmyslně do Grabovy vily, která je historicky odpovídající době vzniku vystavovaných hraček, takže se tady opravdu mohlo stát, že si s takovými hračkami hrály i děti rodiny Grabových," prozradila radní městské části Prahy 8 Jana Solomonová.

Vstup na výstavu je zdarma a navštívit jí můžete do konce dubna denně od 10:00 do 16:00.

zuc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz