Kim Čong-nam

KLDR zavraždila Kimova bratra nervovým plynem, tvrdí USA!

KLDR zavraždila Kimova bratra nervovým plynem, tvrdí USA!
Zdroj: Profimedia

Nevlastní bratr severokorejského vůdce byl zavražděn nervovým plynem VX, uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Kim Čong-nam zemřel loni v únoru poté, co mu dvě ženy na letišti v Malajsii nastříkaly do obličeje nebezpečnou tekutinu.

Americké ministerstvo zahraničí zveřejnilo informace o smrti nevlastního bratra Kim Čong-una ve středu. Podle nich zemřel Kim Čong-nam na otravu nervovým plynem VX, vraždu měl nařídit severokorejský režim. Píše o tom portál BBC.

Kim Čong-nam zemřel loni v únoru poté, co na něj na letišti v Kuala Lumpuru zaútočily dvě ženy z Indonésie a Vietnamu. Do obličeje mu měly nastříkat právě bojovou látku VX. Obě tvrdí, že se domnívaly, že tekutina je neškodná a jde o vtípek natáčený na skrytou kameru. Čelí obvinění z vraždy.

USA na KLDR v reakci uvalily dodatečné sankce. "Že Severní Korea veřejně popírá zákaz používání chemických zbraní, jen ukazuje její nezodpovědnost a podtrhuje náš záměr netolerovat žádný severokorejský jaderný program," uvedla mluvčí ministerstva Heather Nauertová.

Američané zvěřejnili své nálezy jen den po společném jednání jihokorejské delegace s Kim Čong-unem. Obě země se dohodly na vrcholné schůzce, která by se měla uskutečnit v dubnu na hranicích. Pchjongjang jakýkoliv podíl na vraždě Kim Čong-nama dlouhodobě odmítá.

Látka VX proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty. Nejdříve vyvolá nevolnost a kašel, poté ochromuje dýchací svaly a způsobuje silné křeče. Jde o jednu z nejpoužívanějších bojových chemických látek.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz