Zahraničí

Pochybení slovenských policistů? Bojí se, tvrdí bývalý kriminalista

Pochybení slovenských policistů? Bojí se, tvrdí bývalý kriminalista
Zdroj: ČTK

Slovenští kriminalisté čelí kvůli případu vraždy Jána Kuciaka velkému tlaku. Možná spojitost s italskou mafií a fakt, že případ způsobil i krizi ve slovenské vládě, situaci nijak neulehčuje. Policie dokonce odmítá k případu poskytovat další informace. Tím rozpoutala plamenné diskuze o tom, jestli při vyšetřování nepochybila, nebo se nesnaží něco skrýt. K dosavadnímu výkonu slovenských policistů se vyjádřil známý český kriminalista a bývalý šéf pražské mordparty Jiří Markovič.

Pod palbou kritiky se ocitl i sám policejní prezident Tibor Gašpar. Ten nejprve popíral přítomnost šéfa protikorupční jednotky NAKA Roberta Krajmera na místě vraždy. Ten byl však na místě mezi prvními, z čehož ho usvědčila slovenská média. Později Gašpar řekl, že Krajmer na místě neměl co dělat. Na nepravdivou informaci upozornil poslanec Národní rady SR Igor Matovič (OĽaNO). Podle něj Gašpar brání nezávislému vyšetřování a měl by z funkce odstoupit.

Matovič také uvedl, že Kuciak kvůli svým článkům ležel v žaludku Gašparovu švagrovi, který je majitelem soukromé bezpečnostní služby. "Gašpar se může stydět. Říká, že útočíme na policisty a on je chrání. Policisty necháme pracovat, ale ne vás. Kvůli vám a vaší pravé ruce Krajmerovi lidé nedůvěřují policii," vzkázal Matovič Gašparovi prostřednictvím médií.

Matovič a další nyní trvají na Gašparově odstoupení z funkce. Jestli funkci policejního prezidenta opustí, je podle Markoviče dokonce vysoce pravděpodobné.

"Podívejte, je to jenom můj názor, ale dokonce bych to předpokládal. Ten tlak je tak obrovský, že se může stát, že si jednoho dne řekne, že už toho má dost a nestojí mu to za to," uvedl.

Pod tlakem těchto událostí se slovenská policie uchýlila k nečekanému kroku a v úterý oznámila, že k případu vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky nebude uveřejňovat další informace. Oznámilo to tiskové oddělení Prezídia Policejního zboru (PPZ) s tím, že se soustřeďují na vyšetřování, které je pro ně prioritou. Píše například Pluska.sk. To však situaci slovenským kriminalistům příliš neulehčilo. Začala na ně tlačit veřejnost a média.

Související obsah

"Lidé se nyní jen těžko smíří s tím, že jim nikdo neposkytne informace. Vzhledem k tomu, že jde o vraždu investigativního novináře, mají pocit, že se jedná o informace veřejné. Stále jde ale o vyšetřování vraždy," vysvětlil Jiří Markovič.

Ten doplnil, že jednání kriminalistů je pochopitelné. "Oni se bojí, mají jednoduše strach. Je tam tak obrovský tlak ze všech stran. Cokoliv teď řeknou, bude špatně. Jestli pochybili, je otázkou, ale podobný tlak jsem sám za svého působení zažil, takže bych jejich jednání neodsuzoval," uzavřel.

kik, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz