Africký mor

Africký mor se nedaří zastavit! Mohou za to i nedojedené svačiny

Už dnes se po celé republice začnou na vytipovaných místech objevovat letáky, které mají varovat před rozšířením nákazy afrického moru prasat. Ten od loňského léta řádí na Zlínsku. Akce Státní veterinární správy (SVS) má za cíl zastavit šíření nákazy.

Letáky se v první fázi objeví na téměř osmi stovkách míst. Pracovníci SVS se chtějí ze začátku zaměřit na velké skladové areály, kde je velký provoz kamionů, a na dálniční odpočívadla.

Africký mor prasat se totiž podle odborníků na Zlínsko dostal ve formě špatně tepelně zpracovaného jídla - např. salámu. "Je to o tom, že cestující z východu mohou mít svačinu s vepřovým masem, které není dostatečně opracované. Svačinu nevyhodí do odpadkového koše, ale někde na odpočívadle, může to sníst divoké prase a takhle tu nákazu dostat," vysvětlil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Související obsah

Divoká prasata si potom infekci už dál předávají mezi sebou. Od loňského června odhalily testy tuto nemoc u více než dvou set divočáků. Až na pár výjimek všechny případy pocházejí z poměrně úzkého prostoru v okolí Zlína. Veterinární správa přiznává, že se touto letákovou akcí, zaměřenou na turisty a řidiče kamionů, inspirovala v sousedním Německu.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Africký mor

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz