Zahraničí

Orální sex může způsobit rakovinu. U mužů až čtyřikrát častěji

Orální sex může způsobit rakovinu. U mužů až čtyřikrát častěji
Zdroj: Profimedia

Vědci zjistili, že pokud provozujete orální sex, hrozí vám stejné riziko nákazy rakovinotvorným virem HPV jako u klasického sexu. Nicméně muži jsou vystaveni až čtyřikrát většímu riziku. A to především proto, že mají slabší imunitní systém.

Podle doktora Ashishe Deshmukha z floridské univerzity jsou muži opravdu více náchylní k těmto onemocněním. Píše Daily Mail. HPV vir se nejčastěji přenáší pohlavně a u mužů může způsobit rakovinu penisu, zatímco ženy jsou vystaveny riziku rakoviny pochvy nebo děložního čípku. U obou pohlaví pak mohou zapříčinit rakovinu konečníku nebo hrdla.

Lékaři doporučují očkování proti tomuto viru, které se provádí u dívek a chlapců do věku 12 let. Podle Deshmukha existují důkazy, že muži chytí tyto infekce mnohem rychleji než ženy, i když mají stejné sexuální praktiky. Muži se také viru zbavují mnohem obtížněji.

Mají totiž podle vědců slabší imunitní systém. Vědci také věří, že tuto infekci lze chytit i při orálním sexu. Výrazně proto doporučují proti viru očkovat a neotálet s tím do doby, kdy bude jedinec sexuálně aktivní. Pak už totiž na očkování může být pozdě.

Kolem vakcinace proti HPV virům v posledních letech panuje značná kontroverze. V médiích se objevila řada dívek, které tvrdily, že vakcíny měly zničující vedlejší účinky. Včetně ochrnutí nebo syndromu chronické únavy.

Související obsah

Souvislosti s těmito onemocněními a vakcinací zástupci zdravotních organizací vylučují. Podle oxfordské univerzity je jen malé procento pravděpodobnosti, že by vakcína vyvolala takové reakce. Podle Evropské agentury pro léčivé přípravky bylo do února 2017 však zaznamenáno celkem 11 867 případů, kdy vakcíny měly vyvolat vedlejší účinky.

Výzkumy v Norském institutu veřejného zdraví pro změnu zjistily, že u neočkovaných dívek hrozí stejné riziko nákazy virem jako u těch, které se nechaly očkovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Orální sex? Při nachlazení ho vynechte

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz