Varování

V neděli padaly rekordy! Rychlé tání sněhu může způsobit povodně

V neděli padaly rekordy! Rychlé tání sněhu může způsobit povodně
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Máme za sebou zatím nejteplejší den tohoto roku, zvyšující se teploty ale mohou přinést do Česka i problémy. Podle meteorologů začne rychle odtávat sníh, od úterý se pak mohou zvedat hladiny potoků a řek.

Na mnoha místech v neděli padaly teplotní rekordy, v Praze meteorologové naměřili 19,5 stupňe. Nová maxima zaznamenali meteorologové na 17 ze 147 stanic. Nejvíc naměřili v Praze-Karlově, kde bylo 19,5 stupňů.

Kromě vysokých teplot ale s novým týdnem přijde do Česka déšť. A meteorologové se obávají, že dojde ke zvýšení hladin potoků a řek. "Od pondělí očekáváme výraznější odtávání sněhu a od úterý možnost dosažení stupňů povodňové aktivity," varuje Český hydrometeorologický ústav.

Vlivem oteplení a následného odtávání sněhové pokrývky z
horských a podhorských oblastí budou hladiny většinou zvolna stoupat už v neděli, dosažení stupňů povodňové aktivity ale v tento den ČHMÚ neočekává. "Výskyt ledových jevů na tocích bude ubývat," varuje ale.

Související obsah

Aktuální předpověď

Neděle

Z počátku bude počasí na severovýchodě našeho území ovlivňovat teplá fronta. Za ní k nám bude proudit teplý vzduch od jihu. Jeho příliv bude vrcholit před zvlněnou studenou frontou postupující přes západní Evropu k východu. Bude polojasno, místy zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrholení. V severovýchodní polovině území zpočátku oblačno až zataženo, na horách ojediněle déšť. Ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, při déletrvající nízké oblačnosti kolem 10 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C, na Šumavě kolem 11 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, v západní polovině Čech slabý 1 až 4 m/s.

Noc na pondělí

Zataženo až oblačno, zpočátku místy polojasno. Ojediněle déšť, ve druhé polovině noci od jihu přibývání srážek. Ojediněle mlhy. Nejnižší teploty 9 až 5 °C, v západní polovině Čech 5 až 1 °C. Čerstvý jihovýchodní až jižní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, v západní polovině Čech slabý proměnlivý do 4 m/s.

Pondělí

Zataženo až oblačno, na většině území déšť, místy vydatnější, zejména v Čechách a na Českomoravské vrchovině. Ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, na Moravě a ve Slezsku ojediněle až 15 °C. Čerstvý jižní až jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, zejména na Moravě a ve Slezsku. V Čechách zpočátku slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.

Předpověď počasí:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Varování

Důležité Události

Píše se na Deník.cz