Slovensko

Na Slovensku to vře: V Žilině zapálili kancelář vládní strany

Ani demise premiéra Roberta Fica neuklidnila situaci na Slovensku. V pátek čekají Slovensko velké protesty. Ve čtvrtek večer zaútočil neznámý vandal na krajskou kancelář největší vládní strany Směr-SD. Měl k tomu použít zapálenou pneumatiku.

V desítkách slovenských měst budou v pátek znovu demonstrovat lidé, kteří jsou nespokojení se situací v zemi. Situace se vyostřila po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Demonstranti požadují důkladné a nezávislé vyšetřování vražd.

Demise vlády Roberta Fica, kterého nahradí v čele vlády dosavadní vicepremiér Peter Pellegrini, ani odstoupení kritizovaného ministra vnitra Roberta Kaliňáka už demonstrantům nestačí.

"Jeho odchod musí být jen začátek. Začátek velkého úklidu, protože je legitimním požadavkem občanské veřejnosti, abychom žili v zemi, kde korupce není standardem. Kde ve vládních kruzích neexistuje propojení na organizovaný zločin," uvedli organizátoři demonstrací po rezignaci Kaliňáka.

Související obsah

"Potřebujeme novou šanci pro slušné a spravedlivé Slovensko. A proto požadujeme předčasné volby. Toto je momentálně jediná možnost, jak se pokusit o obnovu důvěry lidí ve stát," uvedli svolavatelé demonstrací.

Demonstranti se sejdou odpoledne v desítkách slovenských měst i v zahraničí. V Česku jsou demonstrace ohlášeny třeba z Olomouce, kde se protestující sejdou v 17. hodin na Žižkově náměstí. Ve stejný čas by se měli sejít také pod sochou sv. Václava na pražském Václavském náměstí nebo na Moravském náměstí v Brně.


Útok na kanceláře Směru-SD

Podle televize Markíza zřejmě nebyl požár budovy, kde má v Žilině svou regionální kancelář nejsilnější vládní strana Směr-SD, náhoda. V domě mají své poslanecké kanceláře i zákonodárce Směru, včetně místopředsedy partaje Juraje Blanára.

Na přístřešek domu podle Markízy zřejmě někdo hodil hořící pneumatiku. Od té se plameny rozšířily dál, až na střechu krajského sídla Směru, které leží v centru Žiliny. Že šlo zřejmě o žhářský útok dokládá také nápis "Zloději", který někdo nasprejoval na zeď domu.

Hasičům se podařilo rychle dostat pod kontrolu a naštěstí nepronikly do interiéru budovy. Případ vyšetřují policisté.

Související obsah


Koalice předčasné volby nechce

O předčasných volbách mluvil i prezident Andrej Kiska. Podle něj to je ale jedna ze dvou možností, tou druhou byla razantní obměna vlády, která znovu požádá o důvěru parlamentu. Vládní Směr původně odmítal obě možnosti, velké protesty veřejnosti a postoj koaličních partnerů, hlavně strany Most-Híd, která taktéž začala volat po předčasných volbách, nakonec donutily Fica odstoupit.

Svou rezignaci Fico podmiňoval tím, že Kiska pověří zástupce Směru sestavením nové vlády na půdorysu stávající vládní koalice Směru, Slovenské národní strany a strany Most-Híd. Kiska požadavek akceptoval. Opozice nadále volá po předčasných volbách.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz