Domácí

EU si posvítí na nekvalitní med, pokuty by měly jít výrazně nahoru

Pančování medu, dovoz medu s obsahem antibiotik nebo řídkého medu z Asie, tomu chce zabránit Evropská unie. Europoslanci schválili doporučení, podle kterého by se měly razantně zvýšit pokuty za dovoz a prodej nekvalitního medu.

V Evropské unii je zhruba 600 tisíc včelařů, kteří každoročně stočí okolo 250 tisíc tun medu, což z EU dělá 2. největšího světového výrobce medu hned po Číně. Přesto se zhruba stejné množství medu do EU každý rok přiveze, nejčastěji právě z Číny, Ukrajiny, Argentiny nebo Mexika. Podle Evropského parlamentu ale až pětina dováženého medu nesplňovala evropská kritéria.

"Vlastně dnes se na český trh dostávají medy z Číny přes Ukrajinu, kdy v Číně vytočí řídký med. Pak se do něho přimíchají ty ukrajinské medy, kde jsou vlastně pylová zrna těch ukrajinských medů a tenhle med pak jde na český trh," vysvětlil včelař Jan Kubeš.

Evropský parlament chce proto zpřísnit tresty těm, kteří pravidla poruší. Například loni dostala společnost Včelpo od státní veterinární správy za nekvalitní med rekordní pokutu milion dvě stě tisíc korun. Jeho likvidace pak vyšla na další zhruba dva miliony.

Za med, který si dáváme třeba do čaje, si ale letos zřejmě znovu připlatíme. Jeho cenu totiž ovlivňuje hlavně počasí. "Pokud budou zase ty extrémní sucha, tak určitě se ten med dokáže o těch 10, 20 korun vyšplhat. Tady u nás se cena pohybuje kolem sto padesáti korun," uvedl včelař Jaroslav Bačík.

Související obsah

Příznivý dopad na cenu medu by ale naopak mohla mít větší podpora včelařů. Evropský parlament chce zvýšit příspěvky na včelařství o polovinu, stejně by měly vzrůst i kompenzace v případě ztráty včelstva.
 

Lukáš Veselý/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz