Nicolas Sarkozy

Sarkozyho kauza: Chtěl se zbavit Kaddáfího, aby zakryl stopy?

Sarkozyho kauza: Chtěl se zbavit Kaddáfího, aby zakryl stopy?
Zdroj: Mediafax

Francouzská policie zadržela bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho kvůli podezření z nezákonného financování prezidentské kampaně v roce 2007. Údajně mu na ni částkou vyšší než miliarda korun přispěl tehdejší libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.

Nicolas Sarkozy na jaře 2007 po boku libyjského vůdce, o pár týdnů později evidentně v dobrém rozmaru po boku své nastávající manželky a zpěvačky Carly Bruni při prezidentských volbách, které ten rok vyhrál.

Dnes bývalého prezidenta Sarkozyho vyslýchají za zdmi policejní budovy na pařížském předměstí Nanterre. Vyšetřovatelé ho mohou držet pod zámkem až 48 hodin.

Je to vůbec poprvé, kdy Sarkozyho policisté vyslýchají i když se nelegálnímu financování jeho prezidentských kampaní věnují už od roku 2013. A stopy vedou údajně právě do Libye. Policie má v rukou klíčové svědectví francouzko-libanonského podnikatele, který měl předat Sarkozymu kufry po pěti milionech eur.


"Nejenže jde o největší politicko-finanční skandál v zemi za posledních šedesát let, ale představte si tohle: Kromě toho, že prezidenta podporuje diktátorský režim, když vypukne Arabské jaro v roce 2011, existují notné pochybnosti o začátku mezinárodní intervence v Libyi. Francie v čele se Sarkozym totiž překročí mandát OSN a uspíší tak svržení režimu, což umožní i zavraždění diktátora. Člověk si tak klade otázku, zda nešlo o soukromou válku, která by zahlazovala stopy," zamýšlí se investigativní novinář Edwy Plenel.

Novináři upozorňovali na případ už dříve - Sarkozy ale jakákoliv obvinění z nekalého financování kampaně vehementně popíral. K dohodě mezi ním a libyjským režimem podle novinářů došlo už v říjnu 2005 při jednání o nákupu francouzských zbraní - v době, kdy byl Sarkozy ministrem vnitra.

Zatímco Kaddáfího libyjští povstalci po několika měsících od vypuknutí občanské války v zemi dopadli, zlynčovali a zastřelili, Sarkozy v roce 2012 znovu kandidoval na prezidenta. Tehdy ho ale porazil Francois Holland.

pez, Karolína Tomašková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz