Kralupy nad Vltavou

Velký výbuch v Kralupech! Šest lidí zemřelo, další dva se zranili

Šest lidí zemřelo a další byli vážně zraněni při explozi v areálu společnosti Synthos v Kralupech. Na místě zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému. Záchranáři odvezli do nemocnic další dva zraněné.

"Operační středisko obdrželo informace o šesti mrtvých" potvrdila pro TN.cz mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. Na místě zasahovalo osm jednotek hasičů.

Záchranáři měli původně hlášeno šest zraněných, záhy se ale ukázalo, že bilance je mnohem horší. "Šest osob utrpělo zranění neslučitelná se životem a zasahující lékaři byli nuceni konstatovat smrt," řekla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

 

Záchranáři vyslali na místo pět sanitek a vrtulníky z Liberce a z Prahy. Na místě ošetřili dvě zraněné osoby.

"Utrpěly středně těžká poranění - jedna popáleniny II. stupně na zhruba 10 % povrchu těla a druhá osoba utrpěla devastující poranění obličeje. Po poskytnutí nezbytné péče byly přepraveny do vinohradské a motolské nemocnice" dodala Effenbergerová.

Podle mluvčí mělnických policistů Markéty Johnové došlo k výbuchu v době odstávky při rozebírání konstrukce. Exploze se obešla bez požáru. "Veškeré příčiny a okolnosti výbuchu zjišťujeme," informovala Johnová. Na místo dorazil i ministr vnitra Lubomír Metnar. Zasedal také krizový štáb podniku. Policisté povolali i experty z odboru kriminalisticko-technických expertíz.

Podle starosty Kralup Petra Holečka výbuchu předcházelo čištění nádoby na pohonné hmoty. "Při čištění prázdné nádrže pravděpodobně nebyl dodržen technologický postup, který měl být dodržen, a došlo k výbuchu," dodal na facebooku města Lukáš Hodík, krizový manažer města Kralupy.

K žádnému úniku nebezpečných látek podle České inspekce životního prostředí dojít nemělo, uvedla agentura ČTK.

"Při výbuchu bohužel došlo k úmrtí pracovníků dodavatelských firem, chceme proto vyjádřit hlubokou soustrast pozůstalým," uvedl ČTK generální ředitel skupiny Unipetrol Krzysztof Zdziarski.

Policisté kvůli příjezdu záchranářů omezili provoz na silnici od Veltrus, po které k areálu přijížděly záchranářské vozy. Pražská vinohradská nemocnice aktivovala kvůli explozi traumaplán, ten byl následně zrušen.

O tragické události v Kralupech nad Vltavou informují i světová média. "Smrtící exploze v České chemičce," píše britská BBC. O výbuchu informuje také ruská stanice Russia Today nebo tiskové agentury Reuters a AP.

Zástupci města Kralupy nad Vltavou napsali na sociálních sítích, že podle informací úředníků zodpovědných za krizové řízení není v současné chvíli zdraví občanů města ohroženo. Že občanům nehrozí žádné nebezpečí, potvrdil i mluvčí hasičů Petr Svoboda.

Nejde zdaleka o první mimořádnou událost v kralupské chemičce v posledních letech. V říjnu 2015 byli po výbuchu při opravě kotle zraněni dva muži. O necelý rok později, v září 2016, začalo v reálu chemičky hořet, jeden muž byl zraněn.

Související obsah

Areál závodu byl postaven na přelomu 50. a 60. let. Firma od počátku vyráběla polystyren a syntetický kaučuk. V roce 1997 se kralupský Kaučuk stal součástí holdingu Unipetrol, ten v roce 2005 koupil polský PKN Orlen. O dva roky později byla společnost přejmenována z Kaučuk na Synthos Kralupy.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz