Hudební nástroj

Karel vyrábí unikátní hudební nástroje ze žuly. A skutečně hrají!

Každý se svým volným časem nakládáme různě, někdo hraje počítačové hry, někdo se raději věnuje zahrádce, pan Karel Kadeřábek vyrábí funkční hudební nástroje ze žuly.

Vášeň pro kameny si s sebou pan Karel nese z dětství a vrátila se mu během výstavy kamenosochařky Aleny Matějkové, která ho inspirovala k výrobě prvních předmětů.

K tvorbě hudebních nástrojů ho přivedla touha po funkčnosti jeho výtvorů. Dlouhé čtyři roky trvalo panu Karlovi, než se mu podařilo vytvořit celou sadu skutečných hudebních nástrojů.

Víte o nějakém podobném kutilovi? Tak nám neváhejte poslat svůj tip na: zpravy@nova.cz.

 

V jeho sbírce nalezneme několik houslí, banjo, kytaru i kontrabas. Výroba jednoho nástroje mu trvá několik měsíců. Basa váží zhruba 50 kg, váhu houslí se mu podařilo snížit pod 2 kg, dřevěné housle přitom obvykle váží pod 600 g. Pro žulu se rozhodl právě kvůli jejím výborným rezonančním schopnostem. Zvuk nástrojů má tak neobvyklou barvu.

 

Související obsah

Do budoucna se můžeme těšit na mnoho dalších nástrojů z dílny pana Karla Kadeřábka, nadšeně se totiž chystá postavit novým výzvám.

zuc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz