Domácí

Do Prahy se sjeli zástupci 67 zemí, budou řešit nadnárodní problémy

Do Prahy se sjeli zástupci 67 zemí, budou řešit nadnárodní problémy
Zdroj: ČTK

V Praze dnes začalo jednání Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC) o plnění rozvojových cílů světové organizace. Schůzky v Černínském paláci se účastní zástupci 67 zemí světa. Zástupkyně generálního tajemníka OSN Amina Mohammedová před začátkem schůzky novinářům řekla, že účastníci dnešního jednání budou hledat způsob řešení nadnárodních problémů, jako jsou klimatická změna, konflikty nebo migrace.

"Musíme všichni společně řešit tyto problémy nejen v rámci vlastních hranic, ale také jako globální společnost. Mezi tyto problémy patří klimatické změny, konflikty v důsledku kterých trpí spousta lidí a migrace," řekla Mohammedová.

Pražská schůzka se věnuje rozvojovým cílům OSN někdy zvaným Agenda 2030. "Tato agenda vznikala čtyři roky a snaží se řešit největší výzvy, kterým čelíme jako globální společnost a věříme, že během těchto dvou dnů se nám podaří najít spoustu řešení těchto palčivých problémů," řekla Mohammedová.

Schůzka se koná v Praze díky tomu, že Česko radě v letošním roce předsedá. Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) to označil za velkou poctu a upozornil, že ECOSOC je třetí nejvýznamnější institucí OSN.

Rada má vliv na financování 70 procent programů OSN, disponuje tak ročně 1,9 miliardy dolarů (39 miliard korun).

Podle Stropnického programy ECOSOC cílí na vzdělávání, urbanismus, zdravotní péči nebo rozvoj občanské společnosti. Právě občanská společnost a její přínos k rozvoji je přitom hlavním tématem českého předsednictví. "Je naší ambicí, aby byla zesílena v rámci všech členských zemí," řekl novinářům před jednáním.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz