Zahraničí

Drama v oblacích: Airbus na cestě do Říma ohrozily stíhačky

Drama v oblacích: Airbus na cestě do Říma ohrozily stíhačky
Zdroj: Profimedia

Dvě katarské stíhačky se dostaly do nebezpečné blízkosti dvou civilních letadel ze Spojených arabských emirátů. Došlo k tomu v pondělí v bahrajnském vzdušném prostoru a není to poprvé, co došlo k ohrožení civilní dopravy nad arabskými státy.

O incidentu informovala agentura WAM ze Spojených arabských emirátů. S těmi je Katar od roku 2017 v diplomatickém sporu, stejně jako se Saúdskou Arábií, Bahrajnem a Egyptem. Spor vyvolal Katar svým kontaktem s Iránem a údajnou podporou radikálních islámských skupin.

Agentura pro civilní letectvo Spojených arabských emirátů označila případ za provokaci. Od prosince je to už druhý případ ohrožení civilních letadel katarskými armádními stroji.

Katar tvrzení popřel a naopak emiráty obvinil z narušování katarského leteckého prostoru. Bahrajn však informaci o pondělním incidentu potvrdil. Podle bahrajnského úřadu pro civilní letectvo pod airbusem přeletěli dvě katarské stíhačky.

Airbus letěl z emirátů do Říma a posádka musela vystoupat s letadlem do větší výšky. Bahrajnská agentura BNA rovněž oznámila, že katarské stíhačky neměly pro vstup do jejich leteckého prostoru povolení. Bahrajn také podá stížnost k Mezinárodní organizaci civilního letectva.

Související obsah

Státy, které mají s Katarem diplomatické spory, na něj rovněž uvalily obchodní, cestovní a diplomatické sankce za spojenectví s Iránem. Katar tvrdí, že se ho tyto státy pouze snaží podrobit jejich zahraniční politice.

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz