Platba

Za převod v eurech platíme stovky korun! Už brzy se to má změnit

Za převod v eurech platíme stovky korun! Už brzy se to má změnit
On-line nakupování - ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Češi budou zřejmě platit méně za převody do zahraničí v eurech. S návrhem přišla Evropská komise, chce zavést stejné poplatky pro státy, které nejsou v eurozóně, i ty, kde se platí eurem.

Pokud potřebují Češi převést peníze na zahraniční účet, pojí se s tím často vysoké poplatky. A platí to i v případě nákupu nějakého produktu. Částky jsou často "astronomické", jak uvedla Evropská komise, proto, že slevu na převod mají v současnosti jen státy eurozóny.

Teď by se ale měly poplatky za přeshraniční platby snížit i pro občany a firmy zemí EU, které eurem neplatí. Návrh ve středu představil místopředseda komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis.

Nařízení o přeshraničních platbách z roku 2001 zavedlo velmi nízké poplatky za převody uvnitř eurozóny. Díky návrhu Komise by teď získali občané zemí, kde nemají euro, stejná práva jako lidé ze států eurozóny.

Související obsah

Poplatky za přeshraniční platby v eurech by navíc měly být shodné s těmi za domácí platby v místní měně. V současnosti občané některých států platí za převod 10 eur (250 korun) až 24 eur (600 korun). V Česku dosahují poplatky za převod nízkých částek až 350 korun. Některé banky účtují i za příchozí platbu.

"Všichni Evropané budou moci převádět peníze v eurech do jiné země EU za cenu, kterou platí za domácí transakce. Také přepočet při platbě kartou v zemi, kde platí jiná měna, bude díky dnešnímu návrhu pro spotřebitele naprosto transparentní,"

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz