Věda

Astronauti vystoupili z ISS do vesmíru, byli tam dlouhé hodiny

Astronauti vystoupili z ISS do vesmíru, byli tam dlouhé hodiny
Zdroj: NASA

Dva američtí astronauti vyrazili do volného prostoru, kde je čekaly dlouhé hodiny ve vesmíru při údržbě Mezinárodní vesmírné stanice a instalaci nových komponentů důležitých pro budoucí výzkum. Astronauti měli do vesmíru vystoupit krátce po druhé, měli ale zpoždění, celá akce se tak výrazně posunula.

Dva zkušení veteráni Andrew Feustel a Richard Arnold se odpoledne vypravili na již 209. výstup z ISS do volného prostoru. Je poměrně neobvyklé, že se čerstvá posádka vydá do kosmu už během prvního týdne na stanici.

NASA zprostředkovala přímý přenos z celé vesmírné vycházky, při které astronauti instalovali nové komunikační zařízení pro připravovaný vědecký přístroj ECOSTRESS, který dorazí na palubě lodi Dragon.

Dále je čekalo odstranění dvou přípojek chladícího systému. Také měli vyměnit kamery s vysokým rozlišením, které přestaly reagovat na příkazy.

Související obsah

NASA celý výstup přenášela živě, Drew Feustel a Richard Arnold měli z výstupové komory vystoupit kolem 14:10 našeho času, přípravy astronautů se ale protáhly a dvojice se mimo ISS dostala až kolem půl čtvrté. Vrátili se až po desáté hodině večer.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz