Terorismus

ISIS ztrácí, teroristé se vrátí do Evropy, bojí se lidé. Tohle dělá EU

ISIS ztrácí, teroristé se vrátí do Evropy, bojí se lidé. Tohle dělá EU
Zdroj: Profimedia

Každý teroristický útok v Evropě vyvolá vlnu pobouření a strachu. Bezpečnostní složky jednotlivých zemí proto co nejvíce spolupracují na výměně informací, zavádějí se kontroly na hranicích a další protiteroristická opatření. Jak se snaží státy atentátům předcházet?

Za dva roky zmařily bezpečnostní složky ve Francii 32 teroristických útoků, v Británii za jediný rok zabránily devíti atentátům a třeba v Rakousku zadrželi muže, který chtěl útočit na vánočních trzích. Razií a protiteroristických kroků v EU za poslední měsíce přibylo.

Podle posledního průzkumu Eurobarometr si i přesto 80 % Evropanů a dokonce 85 % Čechů přeje, aby Unie dělala v boji proti terorismu víc. Tento požadavek si uvědomují i politici, kteří zavádějí další a další opatření. Odpovědnost mají sice jednotlivé státy, proti teroristům však spolupracují i na mezinárodní úrovni.

Kontrola hranic EU

Státy schengenského prostoru dlouhodobě spolupracují na ochraně vnějších hranic. Od dubna 2017 byly zavedeny kontroly cestovních dokladů všech lidí, kteří přicházejí - včetně občanů EU. Zároveň se pracuje na systému, který bude zaznemanávat pohyb lidí z mimoevropských zemí přes Schengen.


Související obsah

Boj proti teroristům

Téměř 8 tisíc Evropanů podle Europolu vycestovalo do Iráku a Sýrie, aby se připojilo k džihádistickým skupinám. V souvislosti s porážkou Islámského státu se očekává, že se stovky z nich budou vracet domů. Proto byla přijata směrnice, která rozšiřuje výčet teroristických trestných činů i na cestu do zahraničí za účelem podpory teroristů či podstoupení výcviku.

Údaje o cestujících

Nejpozději od konce května 2018 budou muset všechny aerolinky, které provozují lety do a ze států mimo EU, předávat národním úřadům informace o cestujících, které získají při rezervaci a odbavení. Lidé se ale nemusejí zneužití svých dat bát, politici totiž zavedli více pojistek pro jejich ochranu.


Výměna informací

V EU existuje několik databází a informačních systémů pro vnitřní bezpečnost. Odborníci teď pracují na tom, aby mohli např. vyšetřovatelé z jednotlivých států vyhledávat údaje ve více databázích najednou. Europoslanci také dali zelenou posílení pravomocí Europolu, která výměnu informací zajišťuje.

Související obsah

Finanční toky

Bezpečnostní experti apelují na členské státy, aby monitorovaly podezřelé finanční transakce a organizace. Sledují také nelegální obchody s ropou, cigaretami, zlatem či uměleckými předměty. V souvislosti s tím schválili unijní zákonodárci aktualizaci zákonů zaměřených na praní peněz.

Držení zbraní

Unie se snaží předcházet tomu, aby se nebezpečné zbraně dostaly do rukou nepovolaných lidí. Členské státy musí zavést přísnější kontroly a lepší sledovatelnost nabývání i držení zbraní. Europarlament také tlačí na to, aby státy dodržovaly pravidla pro vývoz zbraní.

epa, TN.cz

K tématu Terorismus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz