Facebook

Poškození uživatelé Facebooku chtějí odškodné. Šanci mají i Češi!

Poškození uživatelé Facebooku chtějí odškodné. Šanci mají i Češi!
Zdroj: Thinkstockphotos

Skandál s neoprávněným použitím soukromých dat uživatelů může Facebook přijít hodně draho. Přední britští experti mluví o obrovských částkách. Sociální síť by každému poškozenému uživateli mohla zaplatit až 12,5 tisíce liber. Šanci na zisk odškodného mají i Češi.

Britové, jejichž data z Facebooku unikla, by si mohli přijít na skutečně pěkné peníze. "Každý by mohl dostat 12,5 tisíce liber jako odškodné," odhadl profesor práva Maureen Mapp pro The Sun.

Facebook by se v takovém případě musel pořádně plácnout přes kapsu. Lidí, kterých by se celá věc týkala je totiž obrovské množství. "Je tady asi 50 milionů uživatelů, kterým byly jejich soukromá data odcizena," řekl Mapp.

Odškodného se mohou domáhat i Češi, které Facebook takto poškodil. " V případě, že by bylo prokázáno, že Facebook odpovídá za únik dat, mohli by se čeští uživatelé domáhat odškodnění v rámci práva soukromého," řekla TN.cz advokátka Tereza Jelínková.

Související obsah

Šance na zisk části odškodného lze však obtížně vyčíslit. "A to zejména s ohledem na skutečnost, že doposud obdobná situace řešena v našem právu nebyla," uvedla Jelínková. V případě, že je uživatel schopný prokázat, že se ho únik dat týkal, může na sociální síť podat civilní žalobu.

Celková částka by pro Facebook měla katastrofální následky. David Barda, právník zaměřený na ochranu osobních údajů, však profesorův odvážný odhad poněkud mírní. "Myslím si, že mnohem realističtější je částka 500 liber," řekl. Celková výše kompenzace bude záležet na citlivosti uniknutých dat.

jva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Facebook

Důležité Události

Krátká zpráva

Královna Alžběta už zase pracuje

Britská královna Alžběta II. se vrátila ke svým povinnostem. Virtuálně přijala na audienci dva velvyslance. Přes internet hovořila s Gunnem Kimem z Koreje a Markusem Leitnerem ze Švýcarska. Královna by se měla 1. listopadu zúčastnit recepce o změně klimatu. Závěrečné rozhodnutí k její účasti by mělo přijít do víkendu, napsal deník Daily Mirror.

Píše se na Deník.cz