Vesmírná stanice

Čínský Nebeský palác se zřítil do oceánu. Jiného, než se čekalo

Čínský Nebeský palác se zřítil do oceánu. Jiného, než se čekalo
Zdroj: Profimedia

Čínská vesmírná stanice Tchien-kung 1 (Nebeský palác 1) se v noci z neděle na pondělí našeho času dle očekávání zřítila z oběžné dráhy zpět na Zemi. Trosky ale dopadly úplně jinde, než se původně očekávalo.

Neovladatelná a na povely nereagující vesmírná stanice vletěla do zemské atmosféry v pondělí kolem 2:15 našeho času. Zatímco ovšem původní odhady mluvily o tom, že trosky Nebeského paláce dopadnou do jižního Atlantiku, nakonec se zřítily do Pacifiku.

Část trosek a úlomků jistě pád přežila a neshořela v atmosféře, přesto je pravděpodobnost, že pozůstatky někoho zasáhnou asi jedna k bilionu. 

Takhle vypadala čínská vesmírná stanice. 

A experti podle portálu space.com navíc varují všechny, kteří na trosky vesmírné stanice narazí, aby je raději nesbíraly. Střepiny totiž mohou být zamořené hydrazinem, jedovatým raketovým palivem.


Související obsah

Vesmírný odpad klesá k Zemi poměrně často. Orbitální stanice se obvykle navedou zážehy motorů do atmosféry a zbytky dopadnou do Tichého oceánu v místě nazývaným Vesmírný hřbitov. Ten leží na půl cesty mezi Austrálií a Jižní Amerikou, kde nejsou žádné obydlené ostrovy ani letecké či námořní trasy.

To ovšem nebyl případ Nebeského paláce, který už řadu měsíců na žádné pokyny nereagoval a jen se čekalo, kdy a kde nakonec jeho trosky dopadnou.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz