Vražda

Střelec ze sídliště u soudu: "Bál jsem se o život, chránil jsem lidi!"

Ústecký krajský soud začal projednávat loňskou střelbu na sídlišti v Chomutově, při které zemřel 34letý muž. Z jeho vraždy se před soudem zpovídá bývalý dozorce, podle kterého muž na sídlišti vjížděl dodávkou do lidí a naboural i několik zaparkovaných vozidel. Obžalovanému hrozí až 20 let vězení.

"Okamžitě mi naběhly ty hnusy, co se dějí, útoky auty a další útoky. Rozhodl jsem se, že půjdu ven těm lidem pomoci. Zbraň jsem si vzal, protože jsem chtěl chránit lidi," popsal obžalovaný Petr Benda před soudem.

Byly tři hodiny ráno, když Benda zaslechl křik pod svými okny na sídlišti v Chomutově. Prý se to dělo často a jemu praskly nervy. Se zbraní v ruce vyběhl ven a tam prý viděl najíždět dodávku do lidí. "Od nás z baráku právě vyběhl chlap. Byl vytočenej, vystřelil a zase zaběhl domů," popsala svědkyně.

"Byl jsem přesvědčen, že vjede na trávník a že mě prostě taky přejede. Bál jsem se o svůj život a snažil se bránit tím jediným prostředkem, kterej jsem měl po ruce," sdělil soudu Benda. Podle žalobce na dodávku vystřelil celkem 13x.

34letého muže měl Benda několikrát zasáhnout do různých částí těla, včetně hrudníku. Zraněný zemřel na místě. "Na pana obžalovaného jsem podal obžalobu pro trestný čin vraždy a pro přečin poškozování cizí věci. Je ohrožen trestem odnětí svobody v trvání 12 až 20 let," informoval státní zástupce Vladimír Jan.

Související obsah

Incident z loňského května vzbudil velkou pozornost nejen v Chomutově na sídlišti. V prvních chvílích se spekulovalo o teroristickém útoku, to ale policie velmi brzy vyvrátila, stejně jako rasový podtext vraždy.

Rodina mrtvého muže požaduje celkem pětimilionové odškodné. Obžalovaný se příbuzným v soudní síni omluvil, střílel legálně drženou zbraní. Rozsudek by mohl padnout ještě v dubnu.

Martin Kočárek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz