Zvířátka v ZOO

Malá, ale vzácná: V ostravské zoo slaví velký akvaristický úspěch

Malá, ale vzácná: V ostravské zoo slaví velký akvaristický úspěch
Zdroj: Zoo Ostrava

Ze sotva pár milimetrů "velkého" mláděte jehly africké se těší chovatelé v ostravské zoologické zahradě. Jedná se o poměrně vzácný a relativně náročný odchov. Takto drobné mládě totiž potřebuje úměrně drobnou živou potravu.

Mládě sladkovodní jehly africké se v ostravské zoo narodilo 20. března. Jehly jsou příbuzné mořským koníkům. U obou skupin těchto ryb je do péče o potomky zapojen i samec, který inkubuje oplozené jikry a larvy v břišní rýze a následně rodí už plně vyvinutá a samostatná mláďata. "Mláďat mohou být i desítky, naše rybky jsou ale zatím velmi mladé a rozmnožovat se teprve začaly, proto je mládě jediné," uvedla chovatelka-akvaristka Markéta Rejlková.

Malá rybka měřila po narození jen asi 12 mm. "V prvních dnech viditelně vyrostla a začíná se vybarvovat. Na rozdíl od dospělých ryb téměř neustále plave," popisuje Markéta Rejlková.

Jehly africké dorůstají délky okolo 14 cm a patří mezi druhy zdržující se na dně, kde se vlnivě "plazí", což může připomínat pohyb hadů. Mají krátký rypec a živí se výhradně drobnou živou potravou. Úspěšný odchov mláďat je závislý právě na zajištění vhodného krmení v podobě larev drobných korýšů žábronošek.

Související obsah

"Jehly africké chováme v zázemí, protože jsou velmi plaché. Návštěvníci ale mohou v Pavilonu evoluce vidět jiný druh jehly – jehlu obrovskou. Ta dorůstá délky asi 20 cm, má dlouhý trubicovitý rypec a aktivně plave či se vznáší ve vodním sloupci. V akváriu ve vyhlídce do výběhu šimpanzů chováme mladý pár. Najít obě jehly v akváriu není vždy snadné – cítí se dobře mezi ponořenými kořeny a jsou pro takové prostředí dokonale maskované. Často ale jako "obživlá dřívka" vyplouvají i do volného prostoru," popisuje Markéta Rejlková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz