Facebook

Facebook přiznal zneužití dat 2,7 milionu Evropanů! Týká se to i ČR

Facebook přiznal zneužití dat 2,7 milionu Evropanů! Týká se to i ČR
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Facebook přiznal zneužití dat až 2,7 milionu obyvatel Evropské unie. Informoval o tom mluvčí Evropské komise Christian Wigand. Sociální síť čelí kritize za to, že nedokázala své uživatele ochránit před zneužitím údajů firmou Cambridge Analytica.

"Facebook nám potvrdil, že data až 2,7 milionu Evropanů - přesněji občanů Evropské unie - mohla být nezákonně sdílena s firmou Cambridge Analytica," oznámil podle portálu EU Observer mluvčí Evropské komise Christian Wigand.

Informace o tom, kolika obyvatel Evropy se únik soukromých údajů mohl týkat, tak byla zveřejněna poprvé v pátek. Už ve středu šéf Facebooku Mark Zuckerberg na blogu uvedl, že celkem bylo postiženo 87 milionů lidí - 80 % z nich jsou Američané.

Facebook zaslal Komisi zprávu jako odpověd na dopis české eurokomisařky Věry Jourová, která má vyšetření celé věci na starosti. "Dopis, který Facebook zaslal, také vysvětluje kroky, kterými od té doby reagoval," dodal Wigand.

Související obsah

Konkrétní změny učinila sociální síť především ve sběru dat. Výzkumníci až do středy mohli využívat profily uživatelů téměř bez omezení. Facebook v příspěvku na blogu přiznal, že zřejmě kvůli tomu mohla být také data zneužita.

O úniku dat se začalo mluvit ve spojitosti s firmou Cambridge Analytica asi před třemi týdny. Vyšlo najevo, že agentura pomáhala s předvolební kampaní amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na základě nelegálně sebraných dat vytvořila software, který cílil na uživatele podle jejich zájmů.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz