Ústí nad Labem

Dávky bere půlka lidí v Ústí! Město řeší problém vyloučených lokalit

Podle úředníků sociálního odboru v Ústí nad Labem je stav tamních obyvatel katastrofální. Vedení města odhaduje, že sociálně slabých je ve stotisícovém městě asi 40 tisíc. Tolik klientů musí řešit jen několik úředníků magistrátu, kteří jsou na pracovišti pod obrovským tlakem.

Severočeské Ústí nad Labem se prezentuje na fotografiích dechberoucími pohledy na mosty či soutok Labe a Bíliny. Jenže je tu i druhá tvář města - vyloučené lokality, kam se bojíte vkročit ve dne, natož pak v noci.

Podle vedení města pobírá nějakou finanční pomoc od státu bezmála polovina obyvatel. "My máme oficiální odhady na počty nepřizpůsobivých na nějakých 25 až 27 tisíc, ale myslíme si, že jich je víc, že jich je okolo těch 40 tisíc," informoval náměstek primátorky Jiří Madar.

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Páteční reportáž TV Nova o epidemii žloutenky ve městě mluví sama za sebe. Epicentrum bylo v jedné z ulic čtvrtě Předlice - uprostřed domů, kde místní házejí odpadky přímo z okna.

Situace zašla až tak daleko, že nápor sociálně slabých úředníci magistrátu nezvládají. Někteří na pracovišti pod tlakem kolabují. Odchodem prý hrozí i vedoucí přetíženého sociálního odboru.

Související obsah

"Psychický nátlak, kolapsy, byly tam dlouhodobé neschopnosti, nějaká výpověď. I paní inženýrka říkala, že pokud to takhle bude dál, že dá výpověď," vyjmenoval Madar.

Podle obyvatel jiných čtvrtí je problém hlavně s Předlicemi či Trmicemi. Místní to ale vidí jinak, ošklivé jsou podle nich odlišné části Ústí, přestože v Předlicích často hoří a domy jsou na spadnutí.

Vedení města se teď zoufalé situaci snaží zabránit například zákazem pronajímat byty sociálně slabým v určitých lokalitách.

Martin Kočárek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz