Počasí

Evropu zasype písek ze Sahary! Takhle u nás ovlivní počasí

Evropu zasype písek ze Sahary! Takhle u nás ovlivní počasí
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Lyžování na oranžovém sněhu, auta pokrytá tenkou vrstvou a špinavé prádlo na balkoně. I tak pociťují Evropané bouře, které na kontinent přinášejí písek ze Sahary. Kromě každodenního života ale ovlivňuje i počasí.

Písek ze Sahary se kvůli bouři a jižnímu proudění vzduchu nad Evropu dostal letos už poněkolikáté. "Nejvíce písku v atmosféře očekáváme na západě a severozápadě, může se ale dostat i do Evropy střední," uvedla Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

I když se zpráva nemusí zdát jako důležitá, saharský písek ovlivňuje i počasí u nás. "Zatímco numerické modely ukazují, že odpolední teploty vystoupají až na 24 stupňů, může být o poznání chladněji. Přes prachové částice totiž neprojde tolik slunečního svitu," vysvětlila Honsová.

Zrna mohou také podle meteorologů ve vzduchu působit jako kondenzační jádra, přibyde tedy oblačnosti a srážek. Třetí vliv na počasí už je o poznání příjemnější - alespoň na pohled. "Večer nabídne nádhernou podívanou, mohou se tvořit červánky," dodala meteoroložka.

Písek ze Sahary má ale také svá negativa. Může se vám hůře dýchat - především astmatikům, seniorům a lidem, kteří trpí dýchacími obtížemi. Prach může rozčílit i hospodyňky - pokud chtějí sušit vyprané prádlo venku, bude ihned špinavé.

"Písek z Alžírska nebo Tuniska není v Evropě nic neobvyklého, mnohem méně se k nám dostává ten ze stepi na Ukrajině. Nakonec ho vymyjí srážky, které v Česku v nejbližších dnech očekáváme pouze lokálně a spojené s bouřkami," uzavřela Honsová.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz