Volání

Pozor na nepřijaté hovory! Čechy okrádají podvodníci přes telefon

Na Česko se zaměřili podvodníci, kteří pomocí telefonních hovorů ze zahraničí okrádají lidi o peníze. Postup je přitom naprosto jednoduchý. Okradené nejprve prozvoní z čísla s exotickou předvolbou. Hovor však rychle ukončí a spoléhají na to, že jim lidé zavolají zpátky. Takový hovor se však může pořádně prodražit.

Podvodníci nejčastěji volají z telefonních čísel s předvolbou +225, +247, +211. Ty jsou registrovány v Pobřeží Slonoviny, na Svaté Heleně a Jižním Súdánu. Zákazníci tak při zpětném volání zaplatí propojovací poplatky, které mohou stát i stovky korun.

Lidé si svého omylu ani nemusejí všimnout. Čísla, ze kterých podvodníci volají, totiž na první pohled působí jako pražská. Od nich se často liší pouze znaménkem + a počtem číslic. Portálu TN.CZ si lidé stěžují například na čísla +247112082 a +247077034.

Z těchto čísel pak podvodníci volají na náhodná telefonní čísla. "Zvoní to 6 až 8 sekund, takže většinou nemáte šanci hovor zvednout.," řekl jeden z podvedených zákazníků. Při zpětném volání pak hovor většinou přijme anglicky hovořící automat, který volajícího vyzve, aby nezavěšoval. To se však lidem nevyplatí, minutové sazby hovorů na Svatou Helenu nebo Pobřeží Slonoviny se u většiny operátorů pohybují okolo 40 korun.

Související obsah

Čeští operátoři mají pro zákazníky několik rad, jak podvodníkům nenaletět. Tou hlavní je samozřejmě na podezřelé telefonní čísla nevolat zpět. Pokud hovor stihnete přijmout, nic se neděje. Za příchozí hovory v Česku nic neplatíte. Operátor však doporučuje na podezřelá čísla vůbec nereagovat.

Telekomunikační společnosti navíc podvodná čísla průběžně monitorují. V případě odhalení je pak zablokují, aby na ně zákazníci nemohli volat zpět. Podvodníci však často mění čísla a operátorům tak blokaci znesnadňují.

Související obsah

Pokud chcete mít jistotu, že podvodníkům omylem nezavoláte zpět, můžete si u většiny operátorů zablokovat volání do zahraničí.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak nenaletět podvodníkům! Rady nejen pro SENIORY

jva, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz