Zajímavosti

Na hřbitov v Dolních Břežanech je radost pohledět z výšky! VIDEO

Dolní Břežany nedaleko Prahy se mohou pyšnit hned několika unikáty. Kromě blízkého keltského hradiště či moderního laserového centra je to od roku 2016 bezesporu i místní hřbitov.

Takový hřbitov nikde jinde u nás nejspíš nenajdete. Jedná se o nový hřbitov kruhového tvaru, který byl v obci kousek od hlavního města dokončen v květnu roku 2016. Má tvořit přirozenou součást tamní komponované krajiny. A jeho neobvyklý tvar vynikne nejvíce při pohledu z výšky.

Autorem hřbitova je známý zahradní architekt Zdenek Sendler. Kromě samotného hřbitova je součástí projektu i přilehlý park s veřejnou zelení. Začátkem června 2017 byla u hřbitova dokončena i malá rozptylová loučka, pochopitelně od stejného architekta.

Související obsah

Samotný hřbitov je situován kolem středu kříže tvořeného dvouřadou lipovou alejí. S ohledem na místní historii nese multikulturní symboliku a snoubí se tu keltské i křesťanské motivy. A že se jedná o nevšední stavbu, dokládá i Národní cenu za architekturu, tzv. Grand prix architektů, kterou hřbitov v loňském roce získal. Projekt skončil na 1. místě v kategorii Krajinná architektura.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz