útok

Američané zaútočili na Sýrii.  Rakety mířily na chemické zbraně

Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podnikly koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada. Útok podpořilo i NATO. Syrská státní média jej označily za flagrantní porušení mezinárodního práva, ruský velvyslanec ve Washingtonu za urážku prezidenta Vladimira Putina. Česká diplomacie vnímá útok jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Podle Hradu by vojenské řešení mělo být poslední možností.

Odpoledne kvůli americkému útoku zasedala i Rada bezpečnosti OSN. Rusko požadovalo schválení rezoluce, která by útok odsoudila. Pro text hlasovaly Rusko, Bolívie a Čína, proti bylo osm zemí, čtyři se zdržely. Všechny tři státy, které na Sýrii útočily, navíc mají právo veta.

V 11 hodin k útoku na syrské cíle promluvil i ministr zahraničních věcí Martin Stropnický. Zopakoval, že úder byl podle něj legitimní a že na syrské cíle podle jeho informací dopadlo asi 130 raket.

"Dá se očekávat, že nyní se rozjede velká dezinformační kampaň a internetová masáž, možná se objeví i falešná videa. Prosím občany, aby si informace ověřovali z více zdrojů a nenaskakovali na žádné divoké varianty," apeloval na Čechy ministr. Podle něj není žádných pochyb o tom, že před týdnem syrský režim použil chemické zbraně.

Kvůli situaci v Sýrii v sobotu ráno mimořádně zasedl i krizový štáb ministerstva obrany. "Chtěla bych ujistit občany České republiky, že bezpečnost státu není žádným způsobem ohrožena,“ zdůraznila ministryně Karla Šlechtová.


"Prověřili jsme stav našich vojáků působících v oblasti, všichni jsou v pořádku. Jak oba příslušníci mise OSN UNDOF na Golanských výšinách, tak vojenský přidělenec v Damašku,“ dodala ministryně s tím, že ji o situaci informovala česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filippi.


Poslechněte si vyjádření Šlechtové:Americký prezident Donald Trump o probíhajícím útoku na Sýrii informoval v přímém přenosu. Uvedl, že se k USA připojily i Francie a Británie. Vojenskou akci tří zemí označil za boj proti barbarství. "Nejsou to činy jednoho člověka. Jsou to místo toho zločiny jednoho monstra," prohlásil Trump. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí krátce před tím uvedla, že USA mají důkaz o tom, že Asadovy síly použily minulý týden při útoku na syrské město Dúmá chemické zbraně.

Americký ministr obrany James Mattis oznámil, že zásah proti Sýrii byl tvrdší než ten z roku 2017. Odpálen byl podle něj oproti loňsku zhruba dvojnásobek střel. V roce 2017 vystřelily americké vojenské lodě 59 raket. Mattis zdůraznil, že útok byl namířen proti syrskému režimu. Šlo o jednorázovou akci, jejímž cílem bylo vyslat Asadovi tvrdý vzkaz. Pozdeji ministerstvo obrany upřesnilo, že k útoku bylo použito 105 střel, všechny měly zasáhnout své cíle.

Po Trumpovi oznámili také britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron, že nařídili společný útok s USA na Sýrii s cílem omezit chemické kapacity režimu. Francouzská ministryně obrany uvedla, že Rusko dostalo o chystaném útoku na Sýrii předem zprávu.

Vojenskému zásahu USA, Francie a Británie vyjádřilo podporu také NATO. Intervence povede ke snížení kapacity syrského režimu vést chemické útoky proti svému lidu, oznámil generální tajemník Jens Stoltenberg. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval členské státy organizace, aby se chovaly zdrženlivě a vyvarovaly se eskalace.

Syrské státní sdělovací prostředky označily třístranný vojenský útok za agresi a flagrantní porušení mezinárodního práva. Podle nich je ale zásah odsouzen k neúspěchu a také nezachrání teroristy působící v Sýrii. Západní rakety způsobily pouze materiální škody ve výzkumném komplexu Barzá východně u Damašku. Rakety zacílené na vojenské pozice v Homsu byly podle syrských médií odkloněny, zraněni byli tři civilisté.

USA, Británie a Francie zahajují útok na Damašek:

Za urážku prezidenta Putina označil útok Západu proti Sýrii ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. "Upozorňovali jsme, že taková akce bude mít svoje důsledky," uvedl a zároveň upozornil, že "USA jako majitel největšího arzenálu chemických zbraní na světě nemají morální právo obviňovat jiné země". Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na facebooku uvedla, že se Damašek stal terčem vojenské operace v době, kdy "měla šanci mít mírovou budoucnost".

USA k útoku na Sýrii použily podle vládního zdroje agentury Reuters rakety s plochou dráhou letu typu Tomahawk. Britské ministerstvo obrany oznámilo, že se do operace zapojily čtyři stíhací letouny typu Tornado. Na Macronově twitteru se objevilo video se s letadlem typu Rafale.

Rusové tvrdili, že syrská protivzdušná obrana zlikvidovala zhruba dvě třetiny střel. Sýrii se prý podařilo vojenský úder "absorbovat". Jiný syrský zdroj řekl, že pokud šlo o jednorázový útok, pak bude mít jen omezené dopady. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) byla zasažena tři výzkumná střediska - dvě v Damašku a jedno v oblasti Homsu. Rakety dopadly také na pět vojenských základen a skladů v oblasti metropole.


Poslechněte si Trumpův projev, v němž úder na syrské cíle oznámil:


Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že rakety nevstoupily do zóny ruské letecké obrany v okolí základen Tartús a Hmímím. Raketový útok cílil podle něj na "syrskou vojenskou a civilní infrastrukturu". Ruská protivzdušná obrana se nijak nepodílela na zastavení útoku, dodalo ministerstvo.

Íránské ministerstvo zahraničí útok proti Sýrii ostře odsoudilo a označilo jej za flagrantní porušení mezinárodního práva a syrské svébytnosti. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh ocenilo syrskou protivzdušnou obranu za to, jak se postavila proti "třístranné agresi".

Česká diplomacie vnímá noční útok USA, Británie a Francie v Sýrii jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Rada bezpečnosti OSN podle ní nedokázala situaci v Sýrii po "barbarském útoku proti civilnímu obyvatelstvu" účinně řešit. Česko společně s dalšími státy EU vyzývá aktéry syrského konfliktu ke zmírnění bojů a k obnovení jednání.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana uvedl, že vojenské řešení situace by mělo být až poslední možností. Ministryně obrany Karla Šlechtová svolala na dnešní dopoledne jednání užšího krizového štábu ministerstva obrany.

K útoku se dopoledne vyjádřil i premiér Andrej Babiš. 


"Naše pozice k chemickým zbraním je stále stejná posledních téměř třicet let. Je to pro nás nepřijatelný instrument války, tím spíše, pokud je použit proti civilnímu obyvatelstvu," doplnil premiér.

Situace v Sýrii je podle něj už dlouho neúnosná, světové mocnosti musí zasednout k jednomu stolu a najít mírové řešení konfliktu.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz