Očkování

Odmítáte očkovat své děti? Pozor, lékaři to začali hlásit sociálce!

Odmítáte očkovat své děti? Pozor, lékaři to začali hlásit sociálce!
Zdroj: Thinkstockphotos

Rodiče, kteří odmítají své děti očkovat, si ve velkém stěžují na své pediatry. Někteří lékaři totiž přikročili k razantnímu kroku a začali odpůrce povinného očkování hlásit úřadům. Neposlušné rodiče pak čeká nepříjemná návštěva sociálního pracovníka.

Spolek Juno Moneta tvrdí, že dětští lékaři takto postupují čím dál častěji. "Odhaduji, že rodiče, kteří odmítají očkovat své dítě, nahlašuje 15 procent pediatrů," řekla předsedkyně spolku Petra Langová.

Sama ve svém okolí eviduje okolo 20 případů. "Za rodiči pak přijde návštěva ze sociální správy a u kafe s nimi celou situaci řeší," upřesnila. Matkám, které odmítají své dítě očkovat, však podle ní nic nehrozí. "Pokud pracovník nezjistí jiný závažný problém v rodině, jako je týrání a podobně, tak nic dál neřeší."

Podobný postup však úřady nepraktikují ve všech případech. V mnoha případech byli neposlušní rodiče, které nahlásil jejich pediatr, předvoláni přímo na sociálku, píše portál Lidovky.cz. Tam pak celou situaci museli vysvětlovat.

Související obsah

Odpůrci očkování si nyní stěžují, postup lékařů považují za nezákonný. Pediatři se však brání, odmítnutí vakcíny je podle nich zanedbání péče. S tím však matky nesouhlasí. "Očkování není povinné, upravuje to pouze vyhláška. Pokud dítě nechci nechat očkovat, tak nemusím," řekla Langová.

Neočkované děti se podle ní setkávají s represemi ze strany státu. "Takové děti nevezmou do státní školky," uvedla. Rodiče tak pro ně musí vyhledat a hlavně zaplatit soukromé hlídání. 

jva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz