Jihlava

Podzemí v Jihlavě skrývalo tajemství! Podařilo se ho natočit

V Jihlavském podzemí existuje místo, kam dlouhá desetiletí nikdo nevstoupil. Konkrétně se jedná o kryt civilní obrany. Ukážeme vám prostory, které měly vybrané obyvatele Jihlavy ochránit před případnou válkou.

Normální dům na jihlavském náměstí a v něm jako byste scházeli do obyčejného sklepa. Jenže pak se labyrintem podzemních chodeb dostanete až do utajovaného centrálního městského krytu - sedm metrů pod zemí.

"Byl funkční, vešlo se sem zhruba 20 lidí," popsal správce podzemí Jan Šustr. Kryt byl vybudován v 60. letech minulého století. Je přímo pod jihlavskou radnicí - byl totiž určen pouze pro papaláše minulého režimu. Chráněný je vrstvou betonu a těžkotonážními plechovými dveřmi.

Má sedm místností a stále tu je veškeré dobové vybavení. Například v pokoji velitele krytu je válenda, vzduchová filtrace a telefonní ústředna. 

V krytu nechybí ani sprcha a záchod. Spalo se tu na ocelových postelích. Pokud by tu měli lidé zásoby, vydrželi by tu zhruba měsíc. Jedna z místností je dokonce vybavena jako polní nemocnice - jsou tu dýchací masky i prostředky chemické ochrany. 

Související obsah

Během května bude kryt otevřen pro turisty. Utajovaný kryt není jediný unikát jihlavského podzemí. To je s délkou 25 kilometrů druhé nejdelší u nás a najdete v něm třeba i legendární tajemstvím opředenou svítící chodbu, jejíž zdi nejspíš kvůli pokusům nacistů s fosforovou barvou ve tmě světélkují.

mom, TN.cz

K tématu Jihlava

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz