Přijímací zkoušky

U přijímaček překvapila i čeština! Tyto otázky dělaly žákům problém

U přijímaček překvapila i čeština! Tyto otázky dělaly žákům problém
Zdroj: Thinkstockphotos

Přijímačky na střední školy za sebou mají už všichni uchazeči. A tak jako loni vyvolaly některé otázky kritiku i výsměch žáků. V případě češtiny to byl text o šišlavém upírovi, ale také tvoření slov. Zkuste si, jestli by vám test také dělal problém.

U přijímacích zkoušek z matematiky potrápila deváťáky úloha s traktorem, v češtině zase bizarní text, na základě kterého měli zodpovědět další otázky, ale i tvorba slov podle daných kritérií. Znovu šlo o zadání pro uchazeče o čtyřleté středoškolské obory.

Žáci měli vytvořit tříslabičné podstatné jméno, které je příbuzné se slovem "pata" a zároveň se skloňuje podle vzoru "hrad". Poté měli napsat dvouslabičné podstatné jméno, příbuzné se slovem "dřevěný" a skloňující se podle vzoru "stavení".

Druhá otázka podle příspěvků na sociálních sítích nezaskočila tolik studentů, první slovo ale zřejmě nevytvořil téměř nikdo. Většina komentujících napsala "patník", které má však dvě slabiky, a tak nemůže být uznáno. "Kámoš napsal chodidlo," přiznal pak Lukáš.

Související obsah

Problém tentokrát dělalo také seřadit jednotlivé části textu. Žáci se ale tak nepozastavili nad samotnou úlohou, jako nad obsahem úryvků. Objevilo se v nich totiž několik zdrobnělin, včetně "sýrečku" a "tatarčičky".

"A dáte si ty přijímačky s tatarčičkou, nebo kečupkem?" baví se studenti pod videem s názvem "Přijímačky 2018 Český jazyk, krycí jméno Otta". Podobně jako video, které parodovalo příklad s traktorem, i tohle se stalo virálním a zhlédly ho už desítky tisíc lidí.

Na zmiňovaného Ottu došlo v druhé polovině testu. Výchozí text k úlohám totiž pojednával o redakci Ankh-morporské Komety, kam se o práci přišel ucházet šišlající upír Otto Schrecklich. Zkomoleně byla napsána většina přímé řeči, na což si žáci vehementně stěžují. Šlo o úryvek z knihy Terryho Pratchetta Pravda.

Související obsah

"Trvalo mi asi deset minut, než jsem to přečetl. A pak jsem to musel dát ještě třikrát, než jsem to pochopil," stěžuje si jeden z uchazečů pod videem. "Čeština byla jednoduchá, ale ten ušišlanej text mi lezl na nervy," přidala Lenka.

Celé zadání úloh a jejich řešení najdete v druhé části článku:

Zadání:

1) Napište spisovné tříslabičné podstatné jméno, které je příbuzné se slovem PATA a zároveň se skloňuje podle vzoru HRAD.

2) Napište spisovné dvouslabičné podstatné jméno, které je příbuzné se slovem DŘEVĚNÝ a zároveň se skloňuje podle vzoru STAVENÍ.

3) Seřaďte jednotlivé části textu (A–E) za sebou tak, aby byla dodržena textová návaznost:

a) V půl deváté večer už byl ale vyprodaný. Přeběhla jsem tedy k nejbližšímu okýnku rychlého občerstvení a houkla na prodavače: „Prosím jeden smažený!“

b) Prodavač skoro zamilovaně řekl: „Tak tedy jeden smažený sýreček v houstičce. Tatarčičku, nebo kečupek?“ A začal mi jídlo chystat.

c) Jela jsem do Prahy, jako vždycky do Lucerny na jazz. Těsně před začátkem koncertu jsem vystoupila z metra na Národní. Chodívám tam na gyros.

d) „Chci tu ta… tatar…,“ koktala jsem. Nedalo se to vyslovit. „No jo!“ ulevil si prodavač. „Kvůli tomuhle se se mnou rozešla moje přítelkyně!“ „Co jste jí tak strašného udělal?“ zeptala jsem se. „Ubil jsem ji zdrobnělinami!“ Lepší než kladivem, pomyslela jsem si a zakousla se do sýrečku s tatarčičkou!

e) Chvilku čekal, jestli něco nedodám, a pak se zeptal: „Jeden smažený co?“ Rychle jsem to zkonkretizovala.

Text k dalším dvěma úlohám:

(1) Ve dveřích redakce Ankh-morporské Komety stál kdosi celý v černém.

„Chledáte ikonografa? Jsem mistr témnych komor Otto Schrecklich,“ promluvil. „Mojí fýchodou je flastní zašizení, positifní pšistup a jsem taky tuchaplný!“

„No, můžeme vám zpočátku dát –“ začala Sacharóza.

„Sacharózo!!!“ sykl Mikuláš. „Je to upír!“

„Já protestuji,“ řekl Otto. „Je jednotuché pržedpoklátat, še kaštý, kto má überfaldiš pšisfuk, je upír, nestá se fám? Já tety, schodou okolností, upír jsem. Ále v inzerátu pylo ‚pržijme se ikonograf‘, tak jsem sfé pržijetí pofašofal za chotofou věc. Taky mám tochle,“ a ukázal jim černou stuhu. „Uš táfno nejsem nějaký chloupý násoska!“

(2) „Aha, vy jste členem Überwaldského hnutí umírněných,“ poznala stuhu Sacharóza. Hned začala nechápajícímu Mikulášovi trpělivě vysvětlovat: „Každý člen hnutí musí podepsat smlouvu a odpřisáhnout, že se navždy odříká lidské krve –“

„My dáváme pržednost tomu, kdyš se ržíká slofo s k,“ ozval se nesměle Otto.

„– se odříká slova s k,“ opravila se Sacharóza.

(3) „Dobrá… tak platí,“ přikývl Mikuláš a pak se zamyslel. Přemítal nad tím, proč se tak dlouho upíři na rozdíl od trpaslíků či skřítků nedokázali do lidské společnosti začlenit. Upíři se nikdy dřív na společenském dění nepodíleli. Teď ale někteří z těch bystřejších pochopili, že jediná cesta k tomu, aby je lidé začali akceptovat, je přestat být upíry. Cena za to byla sice obrovská, ale ne zas tak velká, jako když vám do srdce vrazili kolík. Koneckonců krvavé steaky taky nebyly špatné. Nutno ale podotknout, že každý, kdo se začal živit masem z ankh-morporských jatek, se vrhl do života plného nebezpečí, který uspokojil i náročné dobrodruhy.

„Nepojte,“ vytrhl ho z přemýšlení Otto. „Jsem ochromně reformovaný a flídný.“

4) Rozhodněte o každém z následujících tvrzení, zda jednoznačně vyplývá z výchozího textu (A), nebo ne (N):

a) Členové Überwaldského hnutí umírněných mají zakázáno říkat nahlas slovo krev.

b) Maso z ankh-morporských jatek je určeno výhradně upírům dobrodružné povahy.

c) Na základě inzerátu nabízejícího pozici ikonografa v Ankh-morporské Kometě očekával Otto, že na tuto pozici bude přijat.

d) Sacharóza identifikovala Ottovo členství v Überwaldském hnutí umírněných na základě černé stuhy, kterou Otto ukázal jí a Mikulášovi.

5) Otto chybně vyslovuje ch místo h, např. říká chledáte místo hledáte. Ve kterém z následujících úseků výchozího textu není žádné slovo s touto chybou?

a) mojí fýchodou je flastní zašizení

b) jsem ochromně reformovaný a flídný

c) positifní pšistup a jsem taky tuchaplný

d) uš táfno nejsem nějaký chloupý násoska

Řešení:

1) podpatek

2) dříví

3) c, a, e, b, d

4) a N, b N, c A, d A

5) c

Celý test i další zadání najdete zde.

epa, TN.cz

K tématu Přijímací zkoušky

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz