Kardinál

Ostatky kardinála Berana dorazily do katedrály svatého Víta

Kardinála Josefa Berana, kterého pronásledovali komunisté i nacisté, čekala dnes poslední cesta. Rakev s jeho ostatky byla totiž dopoledne převezena ze Strahovského kláštera do katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Vše odstartovalo v 10 hodin.

Vojenský speciál s Beranovými ostatky dosedl na kbelské letiště v pátek vpodvečer. Při té příležitosti se rozezněly zvony v celé republice. Vzdát duchovnímu hold přišel na letiště i předseda Senátu Milan Štěch s ministryní obrany Karlou Šlechtovou.

Poté byly kardinálovy ostatky převezeny do areálu Strahovského kláštera do Baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Právě odtud v sobotu krátce po desáté hodině dopoledne vyrazilo smuteční procesí na Pražský hrad.

Rakev vezl pohřební kočár tažený šestispřežím starokladrubských vraníků. Procesí zamířilo na Hradčanské náměstí k Arcibiskupskému paláci a následně vjelo do areálu Pražského hradu a do katedrály svatého Víta.


Související obsah

Tady také kolem 11. hodiny začala bohoslužba vedená kardinálem Dominikem Dukou. Po skončení mše bude rakev s Beranovými ostatky až do pondělního večera v katedrále vystavena pro veřejnost. Poté bude Beran uložen do sarkofágu přímo v katedrále.

Josef Beran měl velmi pohnutý osud - pronásledován byl nejprve nacisty a později i komunisty. Ti mu v polovině šedesátých letech dali možnost odcestovat do Vatikánu.

Mělo to ovšem háček - Beran mohl odcestovat, nesměl se ale do vlasti vrátit. Komunisté dokonce zakázali i jeho pohřeb v jeho domovině. Beran zemřel v roce 1969 v 80 letech. Jeho ostatky se tak do vlasti vrátily po bezmála padesáti letech.

Pusťte si páteční reportáž:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz