Zvířátka v ZOO

Roztomilý přírůstek: V pražské zoo se narodilo mládě hrabáče! FOTO

Roztomilý přírůstek: V pražské zoo se narodilo mládě hrabáče! FOTO
Zdroj: Zoo Praha

V neděli vpodvečer se v Zoo Praha narodilo dlouho očekávané mládě hrabáče kapského. Jak jeho zkušená matka Kvída, tak čerstvě narozený hrabáček si vedou dobře.

Prvotní zpráva o již páté Kvídině březosti uváděla termín jejího porodu jen velice přibližně, později se zpřesnil na přelom března a dubna. Nakonec se ale čekání hodně protáhlo. "Mládě pije, je aktivní a váží 1353 gramů, což je standardní porodní váha," uvedla tisková mluvčí pražské zoo Lenka Pastorčáková.

"Kvída nás pěkně napínala," konstatoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. "Přitom právě o jejím dalším očekávaném mláděti jsem napsal úvod připravované knížky. Uzavřel jsem ho otázkou, kdo se narodí dřív: Jestli knížka nebo mládě. Jsem rád, že vyhrála Kvída," dodal ředitel.

Podle chovatelů byla Kvída po porodu nervózní, ale zhruba po hodině a půl ulehla k mláděti. "Asi dvě hodiny po narození se mláděti podařilo poprvé napít, pak usnulo a znovu pilo za další hodinu. Následně usnula i porodem unavená Kvída," popsal kurátor chovu kopytníků Zoo Praha Jan Marek první večer po porodu.

Ani přes zdárný začátek však mládě ještě nemá vyhráno. Kritický totiž bývá právě první týden. Náročné dny teď čekají nejen Kvídu, ale i chovatele, kteří u ní drží nepřetržité služby, aby dohlédli mimo jiné na to, zda ho matka omylem třeba nezalehla, což se u hrabáčů stává. "Za dobré znamení můžeme považovat to, že mládě je aktivní, samo se probouzí a vyhledává matčiny struky. Pevně věříme, že se jej podaří úspěšně odchovat," uzavřel Jan Marek.

Související obsah

"První mládě se Kvídě narodilo v září 2013, to se ovšem, stejně jako mládě narozené o rok později, odchovat nepodařilo. První úspěšný odchov v pražské zoo proběhl v roce 2015 - sameček Kito dnes žije v Zoo Randers v Dánsku. Také čtvrté mládě, samičku Nyotu, narozenou v srpnu 2016, již Kvída odchovala bez obtíží. Nyota se nedávno přestěhovala do Zoo Olomouc," popisuje historii odchovu hrabáčů v pražské zoo mluvčí Lenka Pastorčáková.

Hrabáč kapský je středně velký savec původem z Afriky. Je zavalitě stavěný, při délce těla kolem 110-130 centimetrů dosahuje hmotnosti až 60 kilogramů. Mohutné tělo hrabáče je téměř lysé, pouze na hřbetě ho pokrývají řídké štětiny. Zbarvení je béžové, na břiše a hlavě až narůžovělé. Hrabáč žije především v savanách a buši, kde se vyskytuje dostatek termitů, kterými se živí. Je samotář a aktivní je především v noci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz